12 Dywizja Pancerna SS Hitlerjugend, Normandia - czerwiec 1944. | Die Freiwilligen

12 Dywizja Pancerna SS Hitlerjugend, Normandia - czerwiec 1944.


Trwająca szósty rok wojna sprawiła, że III Rzesza coraz bardziej się wykrwawiała. Poza jednostkami Wehrmachtu, Luftwaffe, czy Kriegsmarine, dotyczyło to w szczególności Waffen-SS, które traktowano jako swoistego rodzaju „straż pożarną”, rzucając do obrony najbardziej newralgicznych odcinków frontu.

Formacje te świetnie się do tego nadawały. Dysponowały bowiem bardzo dobrym i zazwyczaj najnowocześniejszym sprzętem jakim dysponowała wtedy niemiecka armia. Nie można nie wspomnieć o bardzo wymagającym szkoleniu wojskowym oraz politycznym, które przechodzili żołnierze Waffen - SS, dzięki czemu część z tych jednostek traktowano jako elitarne.

Jednak cena, którą przyszło za to zapłacić okazała się bardzo wysoka - ogromne straty zarówno w sprzęcie jak i ludziach. Dlatego też Niemcy zostali zmuszeni do sięgnięcia po niedostępne do tej pory rezerwy - pobór wśród najmłodszej kadry, czyli chłopców z Hitlerjugend. W ten oto sposób powstała 12 Dywizja Pancerna SS, której ze względu na pochodzenie nadano właśnie nazwę Hitlerjugend.

6 czerwca 1944 roku u wybrzeży Francji, na plażach Normandii wylądowały wojska alianckie. Młodej i niedoświadczonej dywizji postawiono bardzo ambitne zadanie. Zepchnięcie Amerykanów i Brytyjczyków z powrotem do morza.

Jedynym atutem jednostki było to iż większość jej kadry dowódczej składała się z żołnierzy pochodzących z 1 Dywizji Pancernej SS Leibstandarte SS Adolf Hitler będącej jedną z najbardziej bitnych i doświadczonych jednostek nie tylko w Waffen-SS, ale być może i w całych siłach zbrojnych III Rzeszy.

To zestawienie dobrego dowództwa z indoktrynacją polityczną jakiej byli poddani członkowie Hitlerjugend sprawiło, iż powstała niemalże fanatyczna dywizja frontowa, która walczyła o najmniejszy skrawek terenu, starając się bez szemrania wypełnić każdy rozkaz jaki przed nią postawiono. Kosztowało to życie około 60% początkowego stanu liczebnego (w większości bardzo młodych żołnierzy), który stanowił o sile i jakości dywizji.


Zdjęcia autorstwa: M. Kohyta

SRH Die Freiwilligen jest grupą apolityczną. Symbole znajdujące się na stronie nie odzwierciedlają poglądów członków Stowarzyszenia, ani nie mają służyć propagowaniu jakichkolwiek ideologii totalitarnych.

Wszystkie materiały umieszczone na stronie są własnością SRH Die Freiwilligen i nie mogą być wykorzystywane bez zgody Stowarzyszenia.

uwaga