17. Dywizja Grenadierów Pancernych SS Götz von Berlichingen (37. Pułk... | Die Freiwilligen

17. Dywizja Grenadierów Pancernych SS Götz von Berlichingen (37. Pułk Grenadierów Pancernych SS)


Dywizja ta została sformowana jesienią 1943 roku we Francji. W jej skład wchodzili etniczni Niemcy mieszkający na terenie Rumunii oraz sprzyjający Niemcom Francuzi.

W okresie walk w Normandii 17SS Götz von Berlichingen wchodziła w skład XIII Korpusu SS utworzonego w sierpniu 1944 roku we Wrocławiu, podporządkowanego 1 Armii wchodzącej w skład Grupy Armii G. W chwili rozpoczęcia alianckiej inwazji, dywizja nie osiągnęła jeszcze pełnego stanu, stąd odczuwalne były braki zarówno w uzbrojeniu jak i parku maszynowym.

Pierwsze pododdziały 17 Dywizji Grenadierów Pancernych SS weszły do walki 10 czerwca 1944 r. Trzy dni później kolejny oddział, 37. Pułk Grenadierów Gancernych SS przystąpił do walk przeciwko amerykańskiej 101. Dywizji Powietrzno-Desantowej pod Carentan, uzyskując wsparcie 6. Fallschirmjäger-Regiment oraz żołnierzy z rozbitego 9 czerwca 914. Pułku Piechoty. 14 lipca znalazła się tam już niemal cała formacja; zajęła pozycje pod Coutances i znalazła się w czasowym okrążeniu. Po zakończeniu walk w tym rejonie jednostka przeszła do działań pod St. Lo.


Autorem zdjęć jest Ł. Dyczkowski

SRH Die Freiwilligen jest grupą apolityczną. Symbole znajdujące się na stronie nie odzwierciedlają poglądów członków Stowarzyszenia, ani nie mają służyć propagowaniu jakichkolwiek ideologii totalitarnych.

Wszystkie materiały umieszczone na stronie są własnością SRH Die Freiwilligen i nie mogą być wykorzystywane bez zgody Stowarzyszenia.

uwaga