5 Dywizja Pancerna SS "Wiking" – Czerkasy, listopad ... | Die Freiwilligen

5 Dywizja Pancerna SS "Wiking" – Czerkasy, listopad - grudzień 1943 roku.

5 Dywizja Pancerna SS „Wiking” mimo tego, że nie nosiła nigdy w swej nazwie przydomka „Freiwilligen” (Ochotnicza) była pierwszą jednostką w strukturach armii niemieckiej o mieszanym składzie narodowym.
Przez jej szeregi przewinęło się wielu ochotników pochodzących z niemalże całej Europy.
Służyli w niej miedzy innymi: Finowie, Szwedzi, Holendrzy, Duńczycy, Wallonowie, Estończycy i wiele innych narodów.

Jesienią 1943 roku losy wojny rzuciły ją na Ukrainę.

Pierwsze śniegi, które pojawiły się w listopadzie 1943 roku zastały nowo przemianowaną 5 Dywizję Pancerną SS „Wiking” na zapleczu frontu w rejonie Czerkasów.

Jednostka ta prowadziła w tym okresie głównie działania antypartyzanckie. Sowieci szykując swą przyszłą ofensywę, którą zamierzali rozpocząć na przełomie roku 1943/44 często aktywizowali działania jednostek partyzanckich na najbliższym zapleczu frontu.

Miało to na celu rozpoznanie dyslokacji jednostek jak i punktów obrony przeciwnika, przygotowanie obszarów jak i pasów natarcia na przemarsz własnych oddziałów oraz dezorganizację szlaków zaopatrzeniowych przeciwnika.

W tym celu przeprowadzano przeważnie zrzuty za liniami wroga niewielkich grup partyazanckich. Część z nich miała na celu wykonanie określonych zadań. Część natomiast lądowała z zadaniem tworzenia większych oddziałów partyzanckich w oparciu o autochtoniczną ludność. Oddziały takie często liczyły po kilkuset żołnierzy. Była to dość duża siła, która dodatkowo swym sposobem walki stanowiła olbrzymie zagrożenie dla wojsk niemieckich.

Aby zwalczać takie oddziały Niemcy zmuszeni byli rzucać do walki niemalże całe dywizje.

Właśnie na takich działaniach skupiała się Dywizja „Wiking”. przeprowadzając liczne patrole na narażonych atakami wroga, newralgicznych odcinkach frontu jak i jego bliskim zapleczu.

Dziękujemy za udostępnienie obiektów jak i możliwość zrealizowania sesji zdjęciowej Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich

Położone w malowniczym zakątku południowych Kaszub, najstarsze w Polsce, powstałe w 1906 r. muzeum na wolnym powietrzu zaprasza do obejrzenia tradycyjnej architektury i kultury ludowej kaszubskiej i kociewskiej wsi od k. XVII do pocz. XX w., wiernie odtworzonych wnętrz zabytkowych obiektów, wystaw tematycznych i uczestnictwa w atrakcyjnych pokazach, wydarzeniach oraz imprezach 
Wszelkie informacje na temat muzeum można znaleźć TUTAJ

Autorem zdjęć jest Ł. Dyczkowski

SRH Die Freiwilligen jest grupą apolityczną. Symbole znajdujące się na stronie nie odzwierciedlają poglądów członków Stowarzyszenia, ani nie mają służyć propagowaniu jakichkolwiek ideologii totalitarnych.

Wszystkie materiały umieszczone na stronie są własnością SRH Die Freiwilligen i nie mogą być wykorzystywane bez zgody Stowarzyszenia.

uwaga