Halbe 1945 – ostatnie tchnienie III Rzeszy | Die Freiwilligen

Halbe 1945 – ostatnie tchnienie III Rzeszy

„Die Toten Mahnen Für Den Frieden Zu Leben”
(Martwi przypominają, by żyć dla pokoju)
Friedhof HALBE - napis główny na pomniku cmentarza wojennego.

 

(…) Adolf Germann geb.1922 / Hans Engel geb.1900 / Wilhelm Haese geb.1897 / Friedrich Hecker geb.1916 / Leonard Hoffmann geb.1916 (...) - oto nazwiska na jednym z tysięcy nagrobków, które się tam znajdują.


W dniach od 24 kwietnia 1945 do 1 maja 1945 na południe od Berlina została stoczona wielka bitwa, którą można uznać za ostatnie tchnienie III Rzeszy Nazistowskiej.


Prawie 75 lat później, 5 października 2019 roku, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej
„Die Freiwilligen" zorganizowało sesję fotograficzną „Halbe 1945", która ukazuje straceńczą walkę zgrupowania wojsk niemieckich w rejonie miejscowości Hermsdorf, Markisch Buchholz, Halbe oraz Baruth. To tu miały miejsce głównie walki elementów 9 Armii III Rzeszy w czasie, kiedy próbowała ona przebić się - na zasadzie pełzającej gąsienicy - w kierunku rzeki Łaby, aby nie dostać się do sowieckiej niewoli, tylko poddać się armii amerykańskiej.


Sesja zdjęciowa zorganizowana przez „Die Freiwilligen” ukazuje między innymi obłudę dygnitarzy III Rzeszy uciekających z płonącego Berlina; prezentuje też spektrum formacji militarnych III Rzeszy (Volkssturm, Hitlerjugend), które w ostatnich dniach obok regularnych jednostek wojskowych (Waffen SS, Wehrmacht) podejmowały nierówną walkę z Armią Czerwoną.


Głównym celem naszej sesji nie było jednak pokazanie zmagań militarnych, ale morderczej walki o przeżycie dziesiątek tysięcy ludności cywilnej, które uciekały przed zbliżającą się Armią Czerwoną. Bezbronna ludność ginęła głównie z powodu zmasowanego ostrzału artyleryjskiego i bombardowań lotniczych (szacunki ukazują ogromną liczbę około 10 000 zabitych cywili). Sesja Zdjęciowa „Die Freiwilligen” ukazuje ten dramat - dramat ostatnich dni i godzin II wojny światowej.


Marzec 2019 roku - członkowie Die Freiwilligen z wycieczką na cmentarzu w miejscowości Halbe podczas krótkiej rozmowy z opiekunem cmentarza uzyskali informację, iż poległych wojskowych i cywili wciąż przybywa. W lasach znajdujących się nieopodal wciąż trwają prace ekshumacyjne.


Serdecznie zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć. Ich zrobienie nie byłoby możliwe bez aktywnego udziału naszych przyjaciół, znajomych i dzieci: GRH Dresden, GRH Die Wache, GRH Sewier, GRH Kampfgruppe NORD, Dariusz Gałązka, Joachim Werner, Wilhelm Wilchelmi , Jan Majewski, Jakub Zaniewski i Sara Zybała.

 

Specjalne podziękowanie dla Muzeum Techniki Wojskowej GRYF, dzięki któremu sesja ta mogła zostać zrealizowana.


Zdjęcia autorstwa: Heidi Stiglitz Photography i Reenacting Photography


Źródła sesji zdjęciowej SRH Die Freiwilligen „Halbe 1945”:
- Anthony Beevor - „Berlin 1945”
- Herbert Brunnegger - „Kto sieje wiatr”
- Richard Laskowski - „Seelow 1945”
- Rolf Michaelis - „32.SS freiwilligen Grenadier Division „30 Januar”
- Rudolf Werner - „Vom Wachbataillon bis in den Kessel von Halbe"

SRH Die Freiwilligen jest grupą apolityczną. Symbole znajdujące się na stronie nie odzwierciedlają poglądów członków Stowarzyszenia, ani nie mają służyć propagowaniu jakichkolwiek ideologii totalitarnych.

Wszystkie materiały umieszczone na stronie są własnością SRH Die Freiwilligen i nie mogą być wykorzystywane bez zgody Stowarzyszenia.

uwaga