SS Kampfgruppe "Lenzer" Posen, styczeń - luty 1945 | Die Freiwilligen

SS Kampfgruppe "Lenzer" Posen, styczeń - luty 1945

12 stycznia 1945 roku wojska radzieckie rozpoczęły potężną ofensywę na całej szerokości frontu rozciągającego się od Bałtyku aż po Karpaty. W rejonie przyczółka baranowskiego uderzył 1. Front Ukraiński marszałka Koniewa, którego natarcie dosłownie zmiażdżyło niemiecką obronę. Dwa dni później z podobnym rozmachem oraz skutkiem z przyczółków na Wiśle w rejonie Puław i Magnuszewa ruszyły wojska 1. Frontu Białoruskiego marszałka Żukowa. Sama ofensywa raczej nie zaskoczyła Niemców, lecz jej rozmach i błyskawiczne tempo z pewnością już tak. W ciągu zaledwie paru dni radzieckie czołówki pancerne, nie napotykając praktycznie żadnego poważnego oporu, znalazły się w bezpośredniej okolicy Poznania.

W wyniku tak szybkich postępów wojsk sowieckich niemieckie dowództwo musiało naprędce zorganizować obronę wokół miasta. W tym celu Poznań ogłoszono twierdzą i powołano wiele improwizowanych grup bojowych wśród których znalazła się SS Kampfguppe "Lenzer" pod dowództwem SS-Obersturmbanfuhrera Wilhelma Lenzera. W jej skład poza regularnymi żołnierzami Waffen SS (którzy mieli przydział do SS-Junkerschule Treskau, ale z racji ogłoszenia Poznania twierdzą już tam nie dotarli) wcielono różnego rodzaju żołnierzy podlegających pod struktury SS, czyli nawet członków Gestapo jak i Allgemeine SS. Poza tym warto zwrócić uwagę na fakt, że w 3 kompanii tej grupy bojowej walczyła również pewna ilość łotewskich ochotników kierowanych do 15. i 19. Dywizji SS.

Walki o Poznań trwały ze sporą zaciętością od 20 stycznia do 23 lutego 1945 roku. W obliczu rosyjskiej determinacji, i ogromnego poświęcenia Polaków, którzy wspierali ich działania słabnący i coraz bardziej wyczerpani Niemcy stawiali coraz bardziej desperacki i beznadziejny opór. Zmienna pogoda, też nie pomagała obydwu stronom. W styczniu utrzymywały się mrozy i padał śnieg, na początku lutego jednakże temperatura podskoczyła powyżej zera stopni i nadeszły roztopy.

Ostatnim etapem walk było zdobycie Cytadeli, której broniły resztki rozbitych oddziałów z całego Poznania. Wśród nich znalazły się resztki Kampfgruppe "Lenzer".

Zacięty opór ustał w nocy z 22 - 23 lutego.

Ci z żołnierzy niemieckich, którzy nie podjęli prób ucieczki oczekiwali tylko, aż Rosjanie pojawią się i wezmą ich do niewoli. Grupki żołnierzy niemieckich sprowadzano w dół do podnóży Cytadeli, by stamtąd całą wielką kolumną przeprowadzić przez miasto do tymczasowych obozów jenieckich rozrzuconych po całym Poznaniu.


Specjalne podziękowania kierujemy do Stowarzyszenia Miłośników Fortyfikacji "Kernwerk" za umożliwienie nam i udzielenie wszelkiej pomocy przy realizacji niniejszej sesji zdjęciowej.


Autorem zdjęć jest Łukasz Dyczkowski

SRH Die Freiwilligen jest grupą apolityczną. Symbole znajdujące się na stronie nie odzwierciedlają poglądów członków Stowarzyszenia, ani nie mają służyć propagowaniu jakichkolwiek ideologii totalitarnych.

Wszystkie materiały umieszczone na stronie są własnością SRH Die Freiwilligen i nie mogą być wykorzystywane bez zgody Stowarzyszenia.

uwaga