Truppenverbandplatz - Rosja,1944 rok. | Die Freiwilligen

Truppenverbandplatz - Rosja,1944 rok.Wojna to nie tylko misternie zaplanowane i przeprowadzone z olbrzymim rozmachem operacje, ale przede wszystkim morderczy wysiłek, śmierć, ból i cierpienie, które nie oszczędza żadnej ze stron konfliktu.

Każdy sukces militarny jest okupiony większymi lub mniejszymi stratami, a każdy uczestnik od najwyższego dowódcy po najbardziej szarego uczestnika tych wydarzeń, żołnierza czy cywila, doświadcza wspomnianych powyżej, nierzadko skrajnych uczuć.

Armia III Rzeszy w początkowym okresie wojny, pełnym sukcesów również ponosiła straty. Wiązało się to z koniecznością zadbania o rannych żołnierzy. Te doświadczenia zdobyte wcześniej bardzo się przydały, gdy od lata 1943 roku falę sukcesów zastąpiło niekończące się pasmo porażek.

Niemieckie struktury sanitarne były bardzo rozbudowane, a wypracowane procedury miały za zadanie maksymalnie usprawnić ich działanie, a także sprawić, aby działały one szybko i niezawodnie.

W tym celu cały proces udzielania pomocy rannym podzielony był na kilka etapów.

Jednym z nich z nich był Truppenverbandplatz ( TVPl ). Był to jeden z punktów pośrednich na trasie wszystkich rannych napływających z frontu. Znajdował się on zazwyczaj tuż za linią frontu poza zasięgiem ognia piechoty ale nadal w zasięgu ognia artylerii. Wystarczająco blisko aby ranni nie mieli problemu z dotarciem do niego, ukryty i osłonięty w miarę możliwości , często w sąsiedztwie dowództwa batalionu. Punkty takie lokowano w farmach, stodołach w sąsiedztwie studni. Tutaj lekarz dysponował narzędziami chirurgicznymi pozwalającymi na przeprowadzanie mniej skomplikowanych operacji i zabiegów. Wraz ze swoim sztabem lekarz dokonywał pierwszego specjalistycznego opatrzenia rannego. Sprawdzając zabandażowane rany, podając lekarstwa wzmacniające ciśnienie krwi, leki przeciwbólowe , przeciwtężcowe , robiąc zastrzyki i zajmując się krwotokami. Ranni żołnierze , którzy trafili do TVPl otrzymywali tzw. kartę rannego.

Skrupulatnie wypełniona karta rannego, przyczepiona była żołnierzowi w widocznym miejscu i towarzyszyły mu od momentu pierwszego opatrzenia jego ran aż do dotarcia do właściwego szpitala. Zapisane były tam informacje takie jak podstawowe dane personalne, rodzaj rany oraz rodzaj otrzymanej pomocy medycznej. Karta wykonana była ze sztywnego papieru z dwoma czerwonymi paskami po każdej stronie które mogły zostać oderwane. Jeśli oba paski zostały oderwane oznaczało to poważne zranienie, nie nadające się do transportu. Jeśli jeden pasek został oderwany oznaczało to ,, transport możliwy tylko w pozycji leżącej,,. W momencie gdy paski nie były oderwane oznaczało to ,,mniej poważna rana, pełna możliwość transportu włącznie z siedzeniem".

Następnie wszystkich rannych transportowano do Hauptverbandsplatz ( HVPl ) a stamtąd na rekonwalescencję do ojczyzny.


Zdjęcia autorstwa: Marta M. Michalak, Maciej Wilczyński.


Dziękujemy za udostępnienie obiektów jak i możliwość zrealizowania sesji zdjęciowej Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich.

Położone w malowniczym zakątku południowych Kaszub, najstarsze w Polsce, powstałe w 1906 roku muzeum na wolnym powietrzu, zaprasza do obejrzenia tradycyjnej architektury i kultury ludowej, kaszubskiej i kociewskiej wsi od k. XVII do pocz. XX w., wiernie odtworzonych wnętrz zabytkowych obiektów, wystaw tematycznych i uczestnictwa w atrakcyjnych pokazach, wydarzeniach oraz imprezach.

Wszelkie informacje na temat muzeum można znaleźć TUTAJ

SRH Die Freiwilligen jest grupą apolityczną. Symbole znajdujące się na stronie nie odzwierciedlają poglądów członków Stowarzyszenia, ani nie mają służyć propagowaniu jakichkolwiek ideologii totalitarnych.

Wszystkie materiały umieszczone na stronie są własnością SRH Die Freiwilligen i nie mogą być wykorzystywane bez zgody Stowarzyszenia.

uwaga