„Alpejska Twierdza 1945” – Noc Muzeów 16.05.2015 | Die Freiwilligen

„Alpejska Twierdza 1945” – Noc Muzeów 16.05.2015

Po raz drugi SRH Die Freiwilligen w ramach Nocy Muzeów przy współpracy z Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu zorganizowało w niezagospodarowanej baterii B3 specjalną interaktywną dioramę pt. "Ucieczka do podziemnej fabryki – Alpejska Twierdza 1945”. W widowisku wzięły również udział GRH Big Red One, GRH Kampfgruppe NORD, GRH Kampfgruppe „Edelweiss", GRH „Dywizjon Artylerii Nadbrzeżnej”.

Przygotowany scenariusz przewidywał przetransponowanie „tajnego ładunku” do wnętrza fabryki, a następnie jego zaminowanie i wysadzanie. W całe przedsięwzięcie mieli być aktywnie zaangażowani widzowie. Impreza rozpoczęła się punktualnie o godz. 17:00. Pierwsi uczestnicy zostali dowiezieni kolejką wąskotorową do punktu kontrolnego. W tym samym czasie przybyli również kurierzy na motocyklach przywożący „tajny ładunek”. Po sprawdzeniu dokumentów widzowie zostali poprowadzeni w kierunku wejścia do fabryki. Nagle radiooperator krzyczy: Fliegeralarm!!!! Rozbrzmiewa syrena alarmowa, odzywa się MG 42. Obserwator Flak 38 kal. 20 mm energicznie przeszukuje niebo i wskazuje kolejne cele do ostrzelania.

Widzowie z częścią żołnierzy biegną do wnętrza fabryki zabierając ze sobą skrzynie z „tajnym ładunkiem”. Drzwi zostają zamknięte. Na zewnątrz słychać odgłosy syreny alarmowej, strzelaninę, wybuchy, krzyki. Padają pierwsi ranni. Po odparciu nalotu, przez spowite dymem i ogniem drzwi, wpadają do środka żołnierze z noszami z zakrwawionym rannym krzycząc: Sanitäter!!!!! Na twarzach niektórych zwiedzających widać było zaskoczenie i lekkie przerażenie. Po odtransportowaniu rannego do punktu sanitarnego, widzowie z grupką żołnierzy Waffen-SS zagłębiają się w mroczne, ciemne i wilgotne korytarze. W tle słychać odgłosy walk z próbującymi się dostać do wnętrza jednostkami amerykańskimi. Walki przybierają na sile. W pewnym momencie widzowie stają się świadkami zmagań – słychać bliskie strzały, pojawiają się butelki zapalające z benzyną, wybuchają "granaty", padają ranni i zabici żołnierze. Po osiągnięciu wyznaczonego miejsca, przy udziale i pomocy widzów, skrzynie zostają zaminowane i zdetonowane. Następnie uczestnicy widowiska z garstką żołnierzy niemieckich próbują się wydostać z plątaniny ciasnych, ciemnych, zadymionych, przepełnionych hukiem wystrzałów i detonacji korytarzy. Przemieszczają się w kierunku wyjścia potykając się o kolejnych poległych żołnierzy. Wreszcie docierają do wyjścia, gdzie czekają już na nich żołnierze amerykańscy, rozbrajający i przeszukujący poddających się Niemców.

Dioramę podczas Nocy Muzeów, odwiedziło ok 300-400 osób. Żywiołowe rekcje widzów – krzyki, przerażone twarze, uśmiechy zadowolenia oraz brawa po zakończeniu zwiedzania były dla nas największą nagrodą za włożony trud i zaangażowanie w całe widowisko.
Dziękujemy organizatorowi – Muzeum Obrony Wybrzeża za udostępnienie nam obiektu B3 oraz Robertowi i Radkowi za przygotowanie, koordynację całego wydarzenia oraz bezpieczne oprowadzanie zwiedzających.

Podziękowania kierujemy również do wszystkich rekonstruktorów biorących udział w widowisku – Panowie świetna robota!!!!!

Autorem zdjęć jest Natalia Kin.

SRH Die Freiwilligen jest grupą apolityczną. Symbole znajdujące się na stronie nie odzwierciedlają poglądów członków Stowarzyszenia, ani nie mają służyć propagowaniu jakichkolwiek ideologii totalitarnych.

Wszystkie materiały umieszczone na stronie są własnością SRH Die Freiwilligen i nie mogą być wykorzystywane bez zgody Stowarzyszenia.

uwaga