"Anhalter Bahnhof Berlin 1945" – Noc Muzeów 18.05.2019 r. | Die Freiwilligen

"Anhalter Bahnhof Berlin 1945" – Noc Muzeów 18.05.2019 r.

Aby tradycji stało się zadość, tak jak w ubiegłym roku oraz w latach poprzednich, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Die Freiwilligen w ramach obchodów Europejskiej Nocy Muzeów wzięło udział w inscenizacji "Anhalter Bahnhof Berlin 1945". Miejscem widowiska był dobrze wszystkim znany obiekt (B3) baterii „Schlezwig-Holstein” wchodzący w skład zasobów Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu. Oprócz SRH DF w evencie wzięły udział również następujące grupy: GRH Nord, GRH Sevier, GRH Projekt Köslin, GRH Dywizjon Artylerii Nadbrzeżnej oraz GRH Edelweis.

Na tą wyjątkową noc obiekt (B3) zamienił się w schron Anhalter Bahnhof Hochbunker w Berlinie w roku 1945. Zbudowany z żelazobetonu, składał się z trzech pięter nadziemnych oraz dwóch podziemnych. Ściany o grubości 3,5 metra dawały w miarę bezpieczne schronienie ludności cywilnej Berlina, uciekającej i chroniącej się przed nalotami Aliantów.

Scenariusz widowiska zakładał wcielenie zwiedzających (grupy ok. 25 osobowe) w uciekinierów, szukających schronienia przed ostrzałem, nalotami i zbliżającym się nieuchronnie frontem. Tym razem członkowie SRH Die Freiwilligen wcielili się w żołnierzy 33 Dywizje Grenadierów SS Charlemange, Żandarmerie Polową oraz żołnierzy Volkssturmu. Młody narybek Stowarzyszenia dzielnie odgrywał żołnierzy Hitlerjugend oraz pomoc medyczną w szpitalu polowym.

Punktualnie o godz. 17:00 kolejka wąskotorowa dowiozła pierwszą grupę zwiedzających. Po krótkiej odprawie, grupa została poprowadzona w stronę bunkra. Tu zwiedzający zostali poproszeni o przeniesienie skrzyń oraz panzerfaustów do jego wnętrza. Jak na razie nic nie zapowiadało nadejścia dramatycznych wydarzeń…

Niespodziewanie w stronę zwiedzających na motorze podjechał oficer SS, nie wiadomo skąd pojawiła się również żandarmeria polowa. Zaczęło się gorączkowe przeszukiwanie i wyłuskiwanie dezerterów – padły strzały. Jeden z żołnierzy został uznany za dezertera i rozstrzelany.

Od tej pory wydarzenia rozgrywały się dynamicznie. W dalszej drodze do wnętrza bunkru, uczestnicy eventu musieli kryć się przed ostrzałem oraz podchodzącymi żołnierzami wroga. Wzięli udział w uroczystości odznaczania za męstwo młodych obrońców Berlina, po czym zagłębili się w mroczne, ciemne, wilgotne korytarze bunkra, przepełnione krzykiem, dymem, krwią i śmiercią.

Przechodząc poszczególne pomieszczenia byli świadkami opatrywania rannych oraz konających w męczarniach żołnierzy. Stłoczeni w bunkrze obrońcy, co róż przebiegali i znikali w ciemnych, zadymionych korytarzach, po czym można było słyszeć krzyki, strzały, wybuchy granatów oraz butelek zapalających, jęki rannych i konających. Mimo tych dramatycznych wydarzeń, kolumna zwiedzających, potykając się o ciała poległych, w kompletnie ciemnych i zadymionych korytarzach, pokonywała dalej drogę w głąb bunkra, napotykając co raz to nowe, czasem zaskakujące niespodzianki…

Początkowa niepewność, strach, przerażenie zwiedzających, przechodzące w uśmiechy, brawa, miłe słowa i zapewnienia, że wrócimy tu za rok na kolejną odsłonę nocy muzeów, to wszystko było dla nas największą nagrodą za włożony trud i zaangażowanie podczas całej tegorocznej imprezy.

Dziękujemy Muzeum Obrony Wybrzeża za udostępnienie obiektu (B3). Dziękujemy również Robertowi i Radkowi, za ich ciężką prace jaką włożyli w przygotowanie i moderowanie całego widowiska.

Pozostałym osobom biorącym udział, jak zwykle śmiało możemy powiedzieć: Świetna robota, dziękujemy i do zobaczenia na kolejnej odsłonie w obiekcie (B3)…!!!!

Zdjęcia autorstwa: Heidi Stiglitz Photography

SRH Die Freiwilligen jest grupą apolityczną. Symbole znajdujące się na stronie nie odzwierciedlają poglądów członków Stowarzyszenia, ani nie mają służyć propagowaniu jakichkolwiek ideologii totalitarnych.

Wszystkie materiały umieszczone na stronie są własnością SRH Die Freiwilligen i nie mogą być wykorzystywane bez zgody Stowarzyszenia.

uwaga