„Czerniaków 44” – Noc Muzeów 19.05.2018 | Die Freiwilligen

„Czerniaków 44” – Noc Muzeów 19.05.2018

Jak co roku SRH Die Freiwilligen w ramach obchodów Europejskiej Nocy Muzeów wzięło udział w przedstawieniu historycznym pt. „Bitwa o przyczółek Czerniakowski”. Miejscem zmagań, podobnie jak w latach poprzednich, był zaadoptowany na potrzeby widowiska jeden z obiektów (B3) baterii „Schlezwig-Holstein” wchodzący w skład zasobów Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu. Oprócz SRH DF w przedstawieniu wzięły udział następujące grupy rekonstrukcyjne: GRH Kampfgruppe Nord, SRH Nordland, GRH Kampfgruppe „Edelweiss” oraz GRH „Dywizjon Artylerii Nadbrzeżnej”

 

Scenariusz inscenizacji został oparty na wydarzeniach, które rozegrały się w końcowym okresie Powstawania Warszawskiego na Powiślu Czerniakowskim, gdzie oddziały AK przy wsparciu żołnierzy 9. pułku piechoty Wojska Polskiego (Berlingowcy) przez blisko dwa tygodnie desperacko broniły zdobytego terenu. Wobec zdecydowanej przewagi nieprzyjaciela, jak również braku oczekiwanej pomocy zza Wisły, przeprowadzono próbę częściowej ewakuacji kanałami sił powstańczych z Czerniakowa na Mokotów.

 

SRH Die Freiwilligen wcieliło się w 36. Dywizje Grenadierów SS „Dirlewanger”, która została użyta do pacyfikacji Powstania Warszawskiego między innymi na Powiślu i Górnym Czerniakowie.

 

Widowisko rozpoczęło się o godzinie 17:00. Zwiedzający na miejsce wydarzeń byli dowożeni kolejką wąskotorową. Po krótkiej odprawie, przy asyście przewodników, goście wprowadzani byli do „kanałów”.

Na swojej drodze przemarszu, w ciemnych i wilgotnych korytarzach, napotkali szpital polowy, w którym opatrywano ciężko rannych powstańców. Podczas przemarszu istniała ciągła obawa wykrycia przez siły nieprzyjaciela, dlatego nakazano bezwzględną cisze.

 

Niestety, mimo zachowanych środków ostrożności, kolumna marszowa została wykryta przez patrol nieprzyjaciela, który zaalarmował pozostałe siły niemieckie. Od tej chwili wydarzenia przebiegały błyskawicznie. Rozległ się dźwięk syreny alarmowej, słychać było głosy i rozkazy wydawane prze żołnierzy niemieckich. Wokół wybuchały granaty a butelki zapalające z benzyną spowodowały, że podziemia wypełnił czarny, gryzący dym. Mimo to kolumna posuwała się do przodu. Wróg był jednak nieustępliwy i zawzięcie ścigał uciekających odcinając im ostatecznie drogę ucieczki.

 

Zanim wyprowadzono uczestników z kanałów, rozstrzelano przewodników. Kolejne ofiary „padły” na powierzchni przy wyjściu z kanału. Gdy już wydawało się ze wszyscy wyprowadzeni zostaną rozstrzelani, pojawił się kurier na motorze z rozkazem wstrzymania egzekucji…

 

Krzyki, przerażone twarze widzów, brawa oraz uśmiechy na zakończenie widowiska były dla nas największą nagrodą za nasz trud i zaangażowanie podczas całej inscenizacji.

 

Dziękujemy organizatorowi Muzeum Obrony Wybrzeża za udostępnienie do realizacji widowiska obiektu (B3). Dziękujemy również Robertowi i Radkowi, bez których całe widowisko nigdy by nie powstało.

 

Wszystkim pozostałym osobom zaangażowanym i biorącym udział w przedstawieniu śmiało możemy powiedzieć: Świetna robota, do zobaczenia za rok !!!!!

 

 

Zdjęcia: Heidi Stiglitz, Anita Lancares

SRH Die Freiwilligen jest grupą apolityczną. Symbole znajdujące się na stronie nie odzwierciedlają poglądów członków Stowarzyszenia, ani nie mają służyć propagowaniu jakichkolwiek ideologii totalitarnych.

Wszystkie materiały umieszczone na stronie są własnością SRH Die Freiwilligen i nie mogą być wykorzystywane bez zgody Stowarzyszenia.

uwaga