"Największa sesja zdjęciowa w Polsce" – Berlin 1945 vol. ... | Die Freiwilligen

"Największa sesja zdjęciowa w Polsce" – Berlin 1945 vol. 2

Sesje zdjęciowe dotyczące rekonstrukcji historycznej to od zawsze wizytówka naszego Stowarzyszenia. Wykorzystując jako bazę naszych działań książkę napisaną przez naszego członka Tomasza Borowskiego postanowiliśmy tym razem podejść do tematu w nowatorski sposób.


Przygotowując nowy plan zdjęciowy postanowiliśmy zaprosić do współpracy liczne grupy rekonstrukcji działające na terenie naszego kraju. Jako Stowarzyszenie skupiające się na rekonstrukcji oddziałów cudzoziemskich Waffen-SS szukaliśmy możliwości ukazania szerszego tła wydarzeń historycznych. Myśląc o wojnie często skupiamy się przede wszystkim na działaniach militarnych. Szukamy opisu jednostek, czasem poszczególnych żołnierzy. Tym razem podjęliśmy próbę pokazania wojny oczami cywilów...


Bazując na wiedzy i zaangażowaniu zaprzyjaźnionych grup takich jak: GRH Bluszcz, GRH Ostfront, GRH Eule 1945, GRH 549 Volksgrenadier Division, Trójmiejska Grupa Rekonstrukcji Historycznej, GRH Nordland oraz Wilhelm Wilchelmi staraliśmy się oddać klimat ostatnich dni walczącego Berlina.

Miasto pełne cywilów walczących o przetrwanie w wojennej histerii otoczonych nie tylko przez wroga ale i przez własnych żołnierzy fanatycznie oddanych reżimowi, którzy do ostatnich godzin przeczesywali ruiny w poszukiwaniu dezerterów...


Należy także podkreślić udział właścicieli pojazdów: Artur „Śruba” Spychaj (Sd. Kfz. 222) oraz Studio Historyczne Huzar (Pantherturm) bez których nasz plan zdjęciowy byłby niepełny.


Naszym celem stało się pokazanie II wojny światowej jakiej nigdy na oficjalnych fotografiach nie zobaczymy. Styl wykonanych prac jest raczej odpowiedni dla czasów późniejszych - wojny w Wietnamie. Uznaliśmy jednak, w przypadku tego projektu, że gromadząc liczne grupy mamy szansę stworzyć coś wyjątkowego. Nie jest to swoiste SF o nie. Całość oparliśmy na wspomnieniach oraz przekazach. Oczywiście niektóre ujęcia to nasza inwencja jednak mocno osadzona w realiach epoki. 


Mamy nadzieję że docenią Państwo wspólny wysiłek kilkudziesięciu osób które wspólnie stworzyły przy okazji największej sesji zdjęciowej dotyczącej rekonstrukcji historycznej w Polsce możliwie wierny obraz końca II wojny światowej w Europie.


Jeszcze raz pragniemy serdecznie podziękować wszystkim biorącym udział w sesji. Bez Waszego zaangażowania, pomocy, fachowej wiedzy a przede wszystkim cierpliwości i poświecenia, projekt ten nigdy by nie powstał. Do zobaczenia przy kolejnych realizacjach...!!!


Zdjęcia autorstwa Łukasza Dyczkowskiego oraz Natalii Kin

SRH Die Freiwilligen jest grupą apolityczną. Symbole znajdujące się na stronie nie odzwierciedlają poglądów członków Stowarzyszenia, ani nie mają służyć propagowaniu jakichkolwiek ideologii totalitarnych.

Wszystkie materiały umieszczone na stronie są własnością SRH Die Freiwilligen i nie mogą być wykorzystywane bez zgody Stowarzyszenia.

uwaga