Bitwa o Wielką Wieś 2018 r. | Die Freiwilligen

Bitwa o Wielką Wieś 2018 r.

Jak co roku po wakacyjnej przerwie, w drugi wrześniowy weekend członkowie Naszego Stowarzyszenia wzięli udział w kolejnej odsłonie widowiska historycznego „Bitwa o Wielką Wieś”.

 

Podczas trwającej od piątku do niedzieli imprezy SRH Die Freiwilligen wzięło udział w dwóch inscenizacjach „Plaża Sword – Sektor Peter oraz „Kierunek Cean”. Obie rekonstrukcje utrzymane w tzw. klimatach normandzkich, dawały nam możliwości zaprezentowania strojów maskujących typowych dla jednostek operujących na zachodnim teatrze działań wojennych.

 

Pierwsza inscenizacja, w której braliśmy udział (sobota) nawiązująca do wydarzeń z 06 czerwca 1944 r. odbyła się na przygotowanych w rejonie wydm okopach, gdzie oddziały niemieckie (z 21 Dywizji Pancernej) starły się z ubezpieczeniem wojsk brytyjskich, przemieszczających się w kierunku plaży JUNO. Członkowie Die Freiwilligen wystąpili wyjątkowo, jako żołnierze 192 pułku grenadierów pancernych. Obie walczące strony wspierał sprzęt ciężki (Stug III oraz Sherman). Dodatkowo strona aliancka została wsparta lotnictwem.

Cała potyczka została wzbogacona bronią hukową oraz licznymi efektami pirotechnicznymi.

 

Niedzielna rekonstrukcja nawiązywała do działań w brytyjskiej strefie operacyjnej, a konkretnie do ciężkich walki mających na celu przełamanie niemieckiej obrony i zdobycie Cean. Główny ciężar walk spadł tu na 12 Dywizje Pancerną SS Hitlerjugend. Strona niemiecka wsparta została transporterami opancerzonymi Sd Kfz 251/7 Ausf. D, Sd Kfz 251/3 Ausf. C. oraz działem szturmowym Stug III. Podobnie jak pierwszego dnia, w tej inscenizacji organizatorzy również zapewnili broń hukową oraz efektowne środki pozoracji pola walki.

 

Podczas tej rekonstrukcji zaprezentowaliśmy widzom po raz pierwszy w warunkach „bojowych” pokaz obsługi moździerza Granatewerfer 34 kal. 8 cm, który jest w naszym posiadaniu.

W tym miejscu chcieliśmy podziękować wszystkim członkom uczestniczącym w tym projekcie – Panowie świetna robota!!!

 

Dziękujemy również organizatorom tj. Mateuszowi Deling z Muzeum Techniki Militarnej i Historii Pomorza w Kłaninie, Grzegorzowi Białas z Centrum Kultury, Promocji i Sportu we Władysławowie oraz Krzysztofowi Zawilińskiemu SRH AA7  za zaproszenie i możliwość udziału w całym wydarzeniu. Dziękujemy również wszystkim kolegom i przyjaciołom rekonstruktorom z grup po obu stronach frontu. Jak zwykle miło było spotkać kolejny raz kolekcjonerów, rekonstruktorów oraz miłośników historii z całego kraju.

 

Do zobaczenia za rok.

 

Poniżej zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć autorstwa Heidi Stiglitz Photography.


SRH Die Freiwilligen jest grupą apolityczną. Symbole znajdujące się na stronie nie odzwierciedlają poglądów członków Stowarzyszenia, ani nie mają służyć propagowaniu jakichkolwiek ideologii totalitarnych.

Wszystkie materiały umieszczone na stronie są własnością SRH Die Freiwilligen i nie mogą być wykorzystywane bez zgody Stowarzyszenia.

uwaga