Bitwa o Wieś Wielką – Władysławowo 05-06.09.2015 | Die Freiwilligen

Bitwa o Wieś Wielką – Władysławowo 05-06.09.2015

Po wakacyjnej przerwie wypoczęci członkowie SRH Die Freiwilligen  wzięli udział w rekonstrukcji historycznej pt. „Bitwa o Wieś Wielką”. Impreza została zaplanowana na dwa dni. Nawiązywała do wydarzeń historycznych, jakie miały miejsce na terenie miejscowości Wielkiej Wsi (obecnie Władysławowo) we wrześniu 1939 roku (po napaści Niemiec na Polskę) oraz w marcu 1945 roku (w przededniu zakończenia II wojny światowej).
 
Pierwszego dnia (sobota) o godzinie 16:00  rozpoczęła się ekspozycja sprzętu historycznego. Strona niemiecka reprezentowana była przez znane z wcześniejszych eventów transportery opancerzone Sd.Kfz 251/7 Ausf. D i Sd.Kfz 251/3 Ausf. C, działko przeciwlotnicze FLAK 38 kal. 20 mm. Nowością było pojawienie się pływającego samochodu terenowego VW typ 166 Schwimmwagen oraz lekkiego pojazdu wielozadaniowego Sd.Kfz. 2 Kettenkrad. Strona radziecka wsparta została dwoma czołgami T-34/85.

Każda z uczestniczących grup rekonstrukcyjnych miała również możliwość indywidualnego zaprezentowania się szerszej widowni i opowiedzenia o posiadanym umundurowaniu i uzbrojeniu. Po raz kolejny zostaliśmy miło zaskoczeni zainteresowaniem i frekwencją zwiedzających. Jedynie pogoda pod koniec pierwszego dnia nie dopisała - wszystkich porządnie zmoczył deszcz.
 
Drugi dzień (niedziela) pogodowo nie zapowiadała się rewelacyjnie. W dalszym ciągu padało. Mimo tego publiczność dopisała i szczelnie wypełniła arenę, na której miały odbyć się planowane zmagania.  SRH Die Freiwilligen wzięło udział w drugiej inscenizacji – Wyzwolenie Wielkiej Wsi. W evencie wziął aktywnie udział cały wcześniej prezentowany sprzęt militarny. Widowisko rozpoczęło się sformowaniem i przemarszem kolumny niemieckiej. Na skutek awarii transportera Sd.Kfz 251/3 Ausf. C, Niemcy zmuszeni byli przegrupować siły, zabrać niezbędny sprzęt z transportera, rozlokować rannych i maszerować dalej. Od tego momentu wydarzenia następowały dość płynnie. Na arenie pojawił się zwiad radziecki. Kolumna niemiecka uległa rozproszeniu. Część żołnierzy zaległa i ostrzeliwała pojawiających się Rosjan wspartych przez dwa czołgi T-34/85. Pozostała cześć kryjąc się za ostatnim sprawnym  Sd.Kfz 251/7 Ausf. D stworzyła punkt ogniowy i wyprowadziła atak na wroga. Niestety, mimo heroicznej walki, unieszkodliwieniu przy użyciu panzerschreka obu radzieckich czołgów, kolumna niemiecka została rozbita i poszła w rozsypkę. Wielu grenadierów zginęło. Ci, którzy dostali się do niewoli, nie mogli oczekiwać łaskawego traktowania…
 
Całość widowiska została wsparta bronią hukową oraz środkami pozoracji pola walki
(liczne efektowne i widowiskowe wybuchy). Inscenizacja zyskała uznanie w oczach publiczności, która nagrodziła nas gorącymi brawami. Matka natura również stała się dla nas bardziej łaskawsza – rozpogodziło się i przestało padać.

Niniejszą rekonstrukcję oceniamy bardzo wysoko. Chcielibyśmy serdecznie podziękować organizatorom za zaproszenia nas do udziału w tym wydarzeniu. Dziękujemy również firmie STG44 za dostarczenie epokowych egzemplarzy broni strzelającej, dzięki której całe widowisko nabrało jeszcze większego historycznego realizmu. Szczególnie wysoko oceniamy organizację i troskę o kondycję rekonstruktorów. Aprowizacja, a w szczególności pyszny żurek i przysmaki z grilla, które w chwilach załamania pogody "uratowały życie" niejednemu żołnierzowi. Podziękowania również dla wszystkich grup rekonstrukcyjnych biorących udział w imprezie. Kolejny wyjazd można zaliczyć do udanych.

Zdjęcia autorstwa Natalii Kin.

SRH Die Freiwilligen jest grupą apolityczną. Symbole znajdujące się na stronie nie odzwierciedlają poglądów członków Stowarzyszenia, ani nie mają służyć propagowaniu jakichkolwiek ideologii totalitarnych.

Wszystkie materiały umieszczone na stronie są własnością SRH Die Freiwilligen i nie mogą być wykorzystywane bez zgody Stowarzyszenia.

uwaga