Festiwal historyczny – Puck 18-19.07.2015 | Die Freiwilligen

Festiwal historyczny – Puck 18-19.07.2015

Po bardzo intensywnej pierwszej połowie roku członkowie SRH Die Freiwilligen, wzięli udział w ostatniej imprezie historycznej przed zasłużonymi wakacjami. Tym razem gościliśmy w Pucku, gdzie odbył się lotniczy festiwal historyczny. Wydarzenie to składało się z licznych inscenizacji i pokazów towarzyszących. Udział naszego stowarzyszenia podczas całej imprezy można podzielić na dwie części – statyczną i dynamiczną.

Statyczna część polegała na ekspozycji dwóch w pełni oryginalnych transporterów opancerzonych Sd.Kfz 251/7 Ausf. D (wersja saperska) i Sd.Kfz 251/3 Ausf. C (pojazd łączności z dodatkowym ekwipunkiem radiowym) oraz oryginalnego działka przeciwlotniczego FLAK 38 kal. 20 mm. Dodatkowo prezentowaliśmy również wyposażenie i uzbrojenie używane przez żołnierzy niemieckich podczas II wojny. Cała ekspozycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Frekwencja zwiedzających oraz ilość zadawanych pytań przerosła nasze najśmielsze oczekiwania!

Druga część dynamiczna polegała na przedstawieniu krótkiej potyczki, jednej z wielu jakie przyszło żołnierzom Waffen SS prowadzić podczas zmagań z żołnierzami amerykański w Normandii w lecie 1944 r. Dodatkowo aliantów wspomagał francuski ruch oporu. Niemiecki zmotoryzowany patrol po wjeździe do miasteczka został zaatakowany przez połączone siły amerykańsko-francuskie, którym po krótkiej wymianie ognia udało się zniszczyć transporter wraz z załogą. Odgłosy strzelaniny zwróciły uwagę Niemców, którzy wysłali kolejny transporter wspomagany przez liczny oddział grenadierów pancernych. Rozgorzała zacięta walka. Niestety wróg okazał się tym razem zbyt silny. Zniszczeniu uległ również drugi transporter wraz ze wszystkimi ubezpieczającymi pojazd grenadierami. Dla zwiększenia realizmu całej inscenizacji, została użyta bron hukowa oraz środki pozoracji pola walki.

Na zakończenie imprezy odbyła się wspólna parada ulicami Pucka wszystkich pojazdów oraz rekonstruktorów biorących udział w całym festiwalu. Trzeba również wspomnieć o wojskowej kuchni polowej, która serwując sprawdzone żołnierskie „frykasy” była przysłowiową „wisienką na torcie” podczas całego eventu.

Dziękujemy organizatorom za zaproszenie do udziału w tym kameralnym wydarzeniu. Dziękujemy również członkom grup GRH Big Red One, GRH Kampfgruppe NORD, GRH Kampfgruppe „Edelweiss", GRH „Dywizjon Artylerii Nadbrzeżnej” za profesjonalne przygotowanie i podejście do całego wydarzenia. Jak zawsze możliwość spotkania się z Wami i wspólnego zmagania podczas inscenizacji jest niezapomnianym przeżyciem.

Zdjęcia autorstwa Natalii Kin

SRH Die Freiwilligen jest grupą apolityczną. Symbole znajdujące się na stronie nie odzwierciedlają poglądów członków Stowarzyszenia, ani nie mają służyć propagowaniu jakichkolwiek ideologii totalitarnych.

Wszystkie materiały umieszczone na stronie są własnością SRH Die Freiwilligen i nie mogą być wykorzystywane bez zgody Stowarzyszenia.

uwaga