Kierunek Choszczno "Bitwa Volkssturmu” 20.02.2016 | Die Freiwilligen

Kierunek Choszczno "Bitwa Volkssturmu” 20.02.2016

20 lutego członkowie SRH „Die Freiwilligen” wzięli udział w inscenizacji „Kierunek: Choszczno 71. Bitwa Volkssturmu” Impreza miała upamiętniać 71-rocznicę zakończenia II Wojny Światowej i krwawych walk o wyzwolenie miasta, jakie miały wówczas miejsce.
 
W tym roku organizatorzy skoncentrowali się, jak sugeruje już sama nazwa imprezy, na udziale oddziałów Volkssturmu walkach o Choszczno. W inscenizacji wzięło udział około 190 rekonstruktorów: 130 żołnierzy niemieckich (z czego około 110 stanowiło oddziały Volkssturmu) i 60 żołnierzy wojsk radzieckich. W czasie trwania inscenizacji widzowie mieli tez okazję podziwiać pojazdy: Czołg średni T-34/85. Stanowisko artyleryjskie Pantherturm II OT Stahlunterstand, Samochód terenowy Willys Jeep, Samochód terenowy Volkswagen Kübelwagen.
 
Widowisko rozpoczęło się od zbiórki żołnierzy Wehrmachtu do wymarszu na pozycje na przedpolach miasta, w tym samym czasie załoga Pantherturma kontrolowała stan swojego stanowiska. Po chwili dołączyły do nich kolejne oddziały żołnierzy niemieckich: Waffen-SS i Luftwaffe. Wśród żołnierzy pojawił się samochód, w którym znajdował się niemiecki oficer sprawdzający sytuację na froncie, gdy niezauważony wcześniej zwiad Rosjan odkrył obecność Niemców i otworzył ogień z broni ręcznej. Po krótkiej wymianie ognia Rosjanie wycofali się, a niemiecki oficer pospiesznie opuścił teren walki. Już po chwili widzowie usłyszeć mogli salwy radzieckiej artylerii, która zbliżała się do stanowiska Pantherturma. Z powodu ostrzału zginęła większość niemieckich żołnierzy. Kiedy do pozostałych przy życiu zbliżyła się grupa dobrze umundurowanych przedstawicieli Volkssturmu (Die Freiwilligen), oficer niemiecki powrócił, aby wygłosić po raz kolejny przemówienie mające zachęcić ich do walki. Krótko później w kierunku stanowisk niemieckich ruszył drugi oddział radzieckich zwiadowców. W trakcie chaotycznej wymiany ognia Rosjanie próbowali zbliżyć się do Pantherturma, ale nie odnieśli sukcesu. Po chwili na scenę wkroczyła kolejna duża grupa Volkssturmu, w której tym razem dominowali cywile, a oficer przywieziony przez VW Kübelwagen po raz kolejny skontrolował stanowiska niemieckie, po czym szybko odjechał. Wkrótce potem do ataku ruszył radziecki czołg T-34/85 a za nim, powoli, wszyscy Rosjanie. Załoga Pantherturma zginęła po oddaniu niecelnych strzałów w kierunku posuwających się naprzód Rosjan. Niemiecki oficer popełnił samobójstwo. Do ataku ruszyła radziecka piechota, Niemcy próbowali uciec, ale wszyscy zginęli w ogniu broni ręcznej. Rosjanie umieścili swoją flagę na wieży zdobytego Pantherturma - na tym zakończyła się inscenizacja.
 
Widowisko, urozmaicone efektami pirotechnicznymi, zrobiło na widzach wielkie wrażenie. Po skończonym przedstawieniu można było porozmawiać z przedstawicielami grup rekonstrukcyjnych, obejrzeć pojazdy, dowiedzieć się więcej o przebiegu walk i umundurowaniu żołnierzy walczących po obydwu stronach oraz użytej broni. Serdecznie dziękujemy organizatorom za zaproszenie i możliwość udziału w inscenizacji, do zobaczenia w przyszłym roku.
 
Zdjęcia: Natalia Kin

SRH Die Freiwilligen jest grupą apolityczną. Symbole znajdujące się na stronie nie odzwierciedlają poglądów członków Stowarzyszenia, ani nie mają służyć propagowaniu jakichkolwiek ideologii totalitarnych.

Wszystkie materiały umieszczone na stronie są własnością SRH Die Freiwilligen i nie mogą być wykorzystywane bez zgody Stowarzyszenia.

uwaga