Kustrin-Berlin 1945-2019 | Die Freiwilligen

Kustrin-Berlin 1945-2019

W dniach 02-05 maja 2019 r. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „ Die Freiwilligen” , zorganizowało wyjazd grupowy pt. „ Śladami historii Kustrin - Berlin 1945 - 2019 ”.
 
W wycieczce udział wzięli Członkowie SRH „Die Freiwilligen” z Rodzinami i przyjaciółmi .
 
Nasza wyprawa miała charakter plenerowy a na pierwszy cel obraliśmy stare miasto Kustrin ( Alte Stadt Kustrin ). Ciekawy wykład multimedialny w „Muzeum Twierdzy Kostrzyn” i ruiny starego miasta zrobiły ogromne wrażenie na członkach wycieczki.
Wieczorna prelekcja w jednym z niewielu zachowanych po II wojnie światowej w Kostrzyniu budynków  (Dom Turysty), miała przedstawić uczestnikom ostatnie tygodnie II wojny światowej związane z działaniami na lini Kostrzyn - Sellow - Berlin.
 
W piątek  3 maja po śniadaniu, wyruszyliśmy zwiedzać miejsca związane z bitwą o przyczółki na zachodnim brzegu Odry - Das Oderbruch. Poczynając od Kustrin Kietz ( Koszary ), poprzez umocnienia Sztabu Żukowa w Reitwein dotarliśmy do Seelow. Kolejna prezentacja multimedialna w muzeum Seelow przybliżyła uczestnikom dramatyczne ostatnie tygodnie wojny.
 
Piątkowe popołudnie oraz całą sobotę poświęciliśmy na zwiedzaniu śladów historii bitwy berlińskiej i miejsc martyrologii związanej z II wojna światową  w Berlinie, muzeów itd. m.in. Berlin Tempelhof, Potsdamerplatz, Prinz Albrecht str., Holocaust-Mahnmal, Friedrichstrasse, Ubahn Mitte, Aleksanderplatz, Berliner Doom, Brandenburgertor, Reichstag, Mohltke Brucke , Flakturm Humboldthain, Deutsche Historische Museum i inne.
Wspaniały weekend zwieńczyliśmy kolacją, okraszoną niemiecka kuchnią w restauracji Maxymillians w okolicy Fredrichstrasse - Berlin. Okazało się że od piątkowego popołudnia do sobotniego wieczora wydreptaliśmy po samym Berlinie 36km i ani razu się nie zgubiliśmy ;-).
 
W niedzielę czyli ostatnim dniu wycieczki, już w mniejszym gronie zwiedzilismy Poczdam , miejsce konferencji poczdamskiej z lipca 1945 r. i piękny pałac Sanssouci Potsdam.
 
Była to pierwsza nasza wspólna wyprawa, ale zapewniamy że na pewno nie ostatnia i już planujemy wspólną majówkę 2020 r.

SRH Die Freiwilligen jest grupą apolityczną. Symbole znajdujące się na stronie nie odzwierciedlają poglądów członków Stowarzyszenia, ani nie mają służyć propagowaniu jakichkolwiek ideologii totalitarnych.

Wszystkie materiały umieszczone na stronie są własnością SRH Die Freiwilligen i nie mogą być wykorzystywane bez zgody Stowarzyszenia.

uwaga