Łabiszyńskie Spotkania z Historią 2017 | Die Freiwilligen

Łabiszyńskie Spotkania z Historią 2017

W dniach 15-18.06.2017 r. członkowie  Die Freiwilligen na zaproszenie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej AA7 zadebiutowali w VI już odsłonie Łabiszyńskich Spotkań z Historią.

 

Organizatorzy Łabiszyńskich Spotkań z Historią w tym roku skupili się na walkach w Normandii w roku 1944, oraz działaniach, w których udział brali żołnierze generała Stanisława Maczka (1. Dywizja Pancerna) na terenie Holandii.  SRH Die Freiwilligen wzięło udział w inscenizacji nawiązującej do  Operacji „Cobra” z lipca 1944 roku, wcielając się w żołnierzy 17 Dywizja Grenadierów Pancernych SS „Götz von Berlichingen”.

 

Przypomnijmy tylko, że Operacja „Cobra” przeprowadzona została w dniach 25-31 lipca 1944 roku w okolicach francuskiego miasta Saint-Lô przez 1. Armię Stanów Zjednoczonych. Jej celem było przerwanie niemieckiej linii obrony i umożliwienie wojskom amerykańskim wydostanie się z Normandii i otworzenie aliantom drogi w głąb Francji.

 

Podczas inscenizacji organizatorzy zebrali naprawdę imponującą ilość sprzętu wojskowego tj. replikę czołgu średniego Panther, replikę niszczyciela czołgów Marder, dodatkowo "żołnierzy niemieckich" wspierały transportery opancerzone Sd.Kfz 251/7 Ausf. D i Sd.Kfz 251/3 Ausf. C, armaty PAK40 kal. 75mm, ciężki ciągnik artyleryjski Sd.Kfz. 7, działko przeciwlotnicze 2 cm FlaK 38, oraz znaczna ilość pojazdów lekkich i motocykli
"Wojska amerykańskie" wspierane były dwoma czołgami Sherman, armatą przeciwpancerną,
Half-track-ami, samolotem oraz lekkimi pojazdami typu Willys MB czy półciężarówkami Dodge. Całość widowiska została wsparta bronią hukową, gazową oraz środkami pozoracji pola walki (liczne efektowne wybuchy).

 

Noc poprzedzającą wspólne zmagania na polu bitwy członkowie naszego Stowarzyszenia pod dowództwem Thomasa Woerle wzięli udział w przygotowanej przez organizatorów nocnej grze taktycznej. Wyznaczona przez dowódcę drużyna 5 członków DF  wraz z resztą grupy N1 (niemiecka 1) wywiązała się z Nocnego Zadania Taktycznego na medal a tym samym grupa N1 zajęła w nocnych zmaganiach pierwsze miejsce. Panowie jeszcze raz dziękujemy i gratulujemy!!!
Wyróżnienie to jest dla nas jedną z bardziej cennych nagród, jakie otrzymaliśmy.
Chcielibyśmy tutaj jeszcze podziękować jednej osobie - komuś bez kogo sukces ten nie byłby możliwy, osobie która poświęcając swój prywatny czas szkoliła nas do tego typu zadań taktycznych, komuś kto jest naszym przyjacielem, doradcą i nauczycielem... Wielkie dzięki Bracie.

 

Podsumowując, Łabiszyńskie Spotkania z Historią 2017 oceniamy bardzo wysoko. Klimat jaki stworzyli organizatorzy oraz sami mieszkańcy, zakładając epokowe stroje i przystrajając rynek w szyldy i napisy z tamtych wydarzeń, jest trudny do opisania. Trzeba tam być i to zobaczyć żeby to poczuć. Aprowizacja i organizacja – Panowie czapki z głów.


Na zakończenie chcieliśmy podziękować SRH AA7 za zaproszenie i możliwość spędzenia kilku niezapomnianych dni w tak zacnym gronie. Dziękujemy również wszystkim rekonstruktorom za wspólne zmagania, zaangażowanie, koleżeńską atmosferę i długie wieczorne rozmowy. Mamy naprawdę szczerą nadzieję spotkać się z Wami w przyszłym roku na kolejnej odsłonie Łabiszyńskich Spotkań z Historią.

 

Debiut SRH Die Freiwilligen możemy zaliczyć do udanych…

 

Zdjęcia autorstwa Łukasza Dyczkowskiego

SRH Die Freiwilligen jest grupą apolityczną. Symbole znajdujące się na stronie nie odzwierciedlają poglądów członków Stowarzyszenia, ani nie mają służyć propagowaniu jakichkolwiek ideologii totalitarnych.

Wszystkie materiały umieszczone na stronie są własnością SRH Die Freiwilligen i nie mogą być wykorzystywane bez zgody Stowarzyszenia.

uwaga