Orły nad Nijmegen – Gryfino 24.09.2016 | Die Freiwilligen

Orły nad Nijmegen – Gryfino 24.09.2016

24 września 2016 r. SRH Die Freiwilligen kolejny raz wzięło udział w inscenizacji historycznej organizowanej w Gryfinie. W tym roku motywem przewodnim była również operacja „Market Garden” a sama inscenizacja dotyczyła walk w rejonie holenderskiego miasta Nijmegen, które ze względu na dwa mosty nad rzeką Waal stanowiło klucz do ofensywy w kierunku Arnhem, a następnie dalej w głąb Niemiec.
W dniu 17 września 1944 roku jednostki 82. Amerykańskiej Dywizji Powietrznodesantowej zostały zrzucone wokół pobliskiej wioski Groesbeek i podjęły pierwszą próbę przechwycenia mostów. Żołnierzom amerykańskim udało się dotrzeć na 400 metrów od mostu. Siły niemieckie okazały się jednak zbyt silne i zmusiły Amerykanów do odwrotu. W następnych dnia spadochroniarze amerykańscy ponawiali ataki na mosty, lecz bez większego rezultatu. Niemcy wsparci przez 10. Dywizję Pancerną SS „Frundsberg” stawiali zaciekły opór.
Dla strony alianckiej stało się jasne, że mostów nie uda się zdobyć. Stworzono więc plan zaatakowania ich z obu stron, co oznaczało przetransportowanie łodziami oddziałów
82. Dywizji Powietrznodesantowej na drugi brzeg pod morderczym ogniem nieprzyjaciela. Mimo to udało się Amerykanom utworzyć mały przyczółek na północnym brzegu rzeki Waal, z którego ostatecznie zaatakowano i zdobyto mosty, a następnie wyzwolono miasto Nijmegen.

Podczas inscenizacji, SRH DF wcieliła się w żołnierzy 10. Dywizji Pancernej SS „Frundsberg”.

Dziękujemy organizatorom za zaproszenie i możliwość udziału w inscenizacji Orły nad Nijmegen. Dziękujemy również wszystkim rekonstruktorom, a szczególnie kolegom z
GRH Eule oraz SRH NORDLAND.
Tegoroczne Orły nad Nijmegen, podobnie jak zeszłoroczne nad Arnhem długo pozostaną w naszej pamięci.

Źródło: http://liberationroute.pl/holandia/miej ... r-nijmegen
Zdjęcia autorstwa: Łukasz Dyczkowski, Emilia Lechowicz, "Gryfino-Tu serce bije szybciej"

SRH Die Freiwilligen jest grupą apolityczną. Symbole znajdujące się na stronie nie odzwierciedlają poglądów członków Stowarzyszenia, ani nie mają służyć propagowaniu jakichkolwiek ideologii totalitarnych.

Wszystkie materiały umieszczone na stronie są własnością SRH Die Freiwilligen i nie mogą być wykorzystywane bez zgody Stowarzyszenia.

uwaga