Rajd Arado 2016 | Die Freiwilligen

Rajd Arado 2016

W dniach 29.04-03.05. 2016r. Stowarzyszenie Die Freiwilligen wzięło udział w „Rajdzie Arado”, była to pierwsza edycja tego wydarzania w którym mieliśmy okazję się zaprezentować. Rajd odbył się na malowniczych terenach Dolnego Śląska oraz Czech.

Podczas imprezy wzięliśmy udział w serii potyczek mniej lub bardziej związanych z tematem przewodnim, którym było złoto zrabowane przez 3 Rzeszę podczas wojny, a które Marszałek Rzeszy Hermann Göring próbował ukryć na Śląsku. Temat złota ukrytego w sztolniach, opuszczonych kopalniach czy jeziorach do dzisiaj budzi żywe emocje, a legendy o konwojach z tajemniczymi pakunkami znikającymi w ciemnych lasach są dalej przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Podczas Rajdu wzięliśmy udział w szeregu inscenizacji występując głównie jako Estońscy ochotnicy z 20. Dywizji Grenadierów SS. Już tradycyjnie towarzyszyły nam dwa transportery opancerzone Sd.Kfz 251/7 Ausf.D oraz Sd.Kfz 251/6 Ausf.C.

30 kwietnia (sobota) wzięliśmy udział w potyczce w Kowarach, niemiecki konwój z żołnierzami SS oraz Wehrmachtu wjeżdża na plac przed ratuszem, po zatrzymaniu się ciężarówek część żołnierzy rozproszyła się w celu zabezpieczenia terenu, reszta weszła do ratusza w celu wyniesienia drewnianych skrzyń z tajemniczym ładunkiem. Po kilkunastu minutach wzrok wszystkich uniósł się ku górze, usłyszano silnik samolotu, wszyscy spodziewali się ataku samolotu z czerwoną gwiazdą na skrzydle jednak to nie nastąpiło. Samolotem bowiem leciał niemiecki pilot co było zaskoczeniem ponieważ w maju 1945 roku nikt się nie spodziewał jakichkolwiek maszyn Luftwaffe na niebie. Nagle na Niemców uderza amerykański konwój, wywiązuje się regularna walka, Niemcy za wszelką cenę próbują uratować cenny ładunek jednak postępy wojsk amerykańskich są coraz większe a straty po stronie przeciwnej rosną. Mimo desperacji niemiecka obrona załamuje się w momencie gdy konwój został okrążony, ostatnie strzały podają w ratuszy jednak nic nie może już uratować drogocennego ładunku, zwycięstwo oraz część złota jest po stronie amerykanów.

1 maja (niedziela) wzięliśmy udział w paradzie grup rekonstrukcyjnych, dla widowni to była świetna okazja by z bliska przyjrzeć się sprzętowi oraz umundurowaniu.

O godz. 14:00 nad zalewem w Kamiennej Górze odbyła się inscenizacja „Pogoń za złotem”, niemiecka kolumna z Hermannem Göringiem na czele została zaatakowana przez radziecki oddział szturmowy, rozpoczęła się walka, marszałek ratuję się ucieczką a pozostawione niemieckie oddziały rozpoczynają walkę z przeważającymi siłami Armii Czerwonej, gdy szala zwycięstwa przechylała się z rąk do rąk nastąpiło kontruderzenie Estońskich Grenadierów Pancernych wspieranych przez transporter opancerzony Sd.Kfz 251/7 Ausf.D, niszczyciel czołgów Jagdpanzer 38(t) „Hetzer” oraz działo przeciwpancerne PAK 40, transporter został trafiony, znajdujący się w nim żołnierze musieli się ewakuować, zajmując jednocześnie pozycje obronne, odpierając atak czerwonoarmistów wspartych niespodziewanie przez amerykańska czołówkę pancerną z transporterami półgąsienicowymi, pojazdami terenowymi i czołgiem lekkim „Stuart”. Mimo wsparcia jakiemu wojskom niemieckim udzielił samolot myśliwski zrzucając bomby na pozycję amerykańsko-radziecko-polskie niemiecka obrona zaczęła się łamać, Estończycy zaczęli się cofać aż w końcu pozostali przy życiu poddali się. Ładunek trafia w ręce Aliantów.

2 maja (poniedziałek) miały miejsce zawody sportowe, podczas których uczestnicy musieli pokonać sprawnościowy tor przeszkód, a także przetestować swoje umiejętności między innymi w rzucie granatem do celu oraz ładowaniem różnych typów broni na czas. Pierwsze miejsce w zawodach zajęła sekcja radziecka GRH Festung Breslau - gratulujemy zasłużonego zwycięstwa!

W godzinach popołudniowych wzięliśmy udział w inscenizacji "Aleja Snajperów" rozgrywającej się na ulicach oraz rynku Jeleniej Góry. Scenariusz inscenizacji zakładał systematyczne natarcie sił Amerykańskich ulicami miasta, zmagających się z niemieckimi obrońcami, których opór udało się złamać w centrum miasta, na starym rynku. W inscenizacji wziął udział szereg pojazdów amerykańskich w tym lekki czołg "Stuart", po stronie niemieckiej można było zobaczyć między innymi działo przeciwpancerne PAK-40.

3 maja stanowił ostatni dzień i swego rodzaju podsumowanie Rajdu Arado, wszyscy uczestnicy przenieśli się na teren Jeleniogórskiego areoklubu, gdzie powstało miasteczko historyczne w którym wszyscy odwiedzający mieli okazję z bliska przyjrzeć się wszystkim pojazdom oraz porozmawiać z rekonstruktorami. Na terenie lotniska rozegrała się również ostatnia inscenizacja podczas całej imprezy w której wzięły udział wszystkie pojazdy, które można było zobaczyć podczas trzydniowego Rajdu oraz dwa samoloty. Niemiecka kolumna pojazdów składająca się z ciężarówek, pojazdów lekkich, transporterów opancerzonych oraz niszczyciela czołgów Jagdpanzer 38(t) „Hetzer” próbując wyrwać się z okrążenia napotkała silny radziecki zwiad, który przeprowadził rozpoznanie bojem, jednocześnie alarmując pozostałą część sił Armii Czerwonej. Nad głowami pojawił się amerykański samolot zwiadowczy, który zostaje przechwycony przez niemiecki myśliwiec i zmuszony do ucieczki. Pomimo tego powietrznego sukcesu pozycja konwoju zostaje przekazana głównym siłom amerykańskim, które koordynując działania z Armią Czerwoną skutecznie biorą niemców w kleszcze i doprowadzają do ich klęski.

Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom rajdu oraz organizatorom za trud włożony jego organizację. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz będzie nam dane zawitać na Dolny Śląsk.

Zdjęcia: Czadrow.pl i Fottadd.com

SRH Die Freiwilligen jest grupą apolityczną. Symbole znajdujące się na stronie nie odzwierciedlają poglądów członków Stowarzyszenia, ani nie mają służyć propagowaniu jakichkolwiek ideologii totalitarnych.

Wszystkie materiały umieszczone na stronie są własnością SRH Die Freiwilligen i nie mogą być wykorzystywane bez zgody Stowarzyszenia.

uwaga