Rajd Arado 2017 | Die Freiwilligen

Rajd Arado 2017

W dniach 28.04-01.05.2017 r. odbyła się kolejna edycja Rajdu Arado na Dolnym Śląsku. W tym roku rajd zawitał do Zamku Czocha, Kamiennej Góry, Lubawki, Bolkowa, Kowar, Karpacza i Jeleniej Góry.

Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Die Freiwilligen miało przyjemność uczestniczyć w rajdzie po raz drugi. Udział w Imprezie rozpoczęliśmy biorąc czynny udział w realizacji nocnego zwiedzania zamku Czocha w dniach 28/29 kwietnia. Dodatkowo w sobotę przygotowaliśmy prezentację indywidualnego uzbrojenia i wyposażenia, jak również przeprowadziliśmy pokaz przygotowania charakteryzacji teatralnej którą wykorzystujemy podczas realizowanych przez nas sesji fotograficznych. Efekty wykonanej charakteryzacji można zobaczyć na załączonych poniżej zdjęciach. Warto wspomnieć również o niepowtarzalnej kreacji stworzonej przez jednego z naszych członków, który to w mundurze Allgemaine SS najpierw częstował zwiedzających trunkami w zamkowej winiarni umilając im czas epokowymi przyśpiewkami. A następnie o północy ze świecznikiem w ręku przemykał jak rączy jeleń po zamkowych murach wcielając się w rozkochanego w nawiedzającej zamek Białej Damie – Ulrikę von Nostitz.Kolejne dwa dni tj. 30.04 i 01.05 to zmagania w miejscowościach Lubawka i Bolków, w których zaprezentowano z naszym udziałem potyczki pomiędzy wojskami niemieckimi i połączonymi siłami polsko-sowieckimi. Należy nadmienić również, że w obydwu rekonstrukcjach wzięli udział najmłodsi nasi „członkowie”, którzy wcielili się w role dzieci z tamtego okresu.

Całość rajdu była okraszona dużą ilością sprzętu historycznego obu walczących stron: samochód ciężarowy Studebaker US6, samochody terenowe Jeep, motocykl K-750, samochód pancerny SD. Kfz. 222, samochód ciężarowy Mercedes L3000, samochód ciężarowy Steyer 1500 oraz samochód ciężarowy Reanault Primoquatre a także motocykl BMW R71 z wózkiem bocznym oraz samochód terenowy Volkswagen Typ 82, potocznie zwanym Kübelwagenem.

Dla zwiększenia realizmu i uatrakcyjnienia całego widowiska, rekonstruktorzy mieli do dyspozycji oryginalną broń służącą pozoracji pola walki tj. - K98, Zb-30, Beretta M-38, Mosin wz. 1891/30, Mosin wz. 44, PPSz -41, PPS-43, Steny, Bren itp. oraz liczne efekty pirotechniczne.

Zapraszamy do obejrzenia poniższej galerii zdjęć.

Zdjęcia autorstwa: Anita Kucharska, Tomasz Wylamowski, Maciej Wilczyński, czadrow.pl

SRH Die Freiwilligen jest grupą apolityczną. Symbole znajdujące się na stronie nie odzwierciedlają poglądów członków Stowarzyszenia, ani nie mają służyć propagowaniu jakichkolwiek ideologii totalitarnych.

Wszystkie materiały umieszczone na stronie są własnością SRH Die Freiwilligen i nie mogą być wykorzystywane bez zgody Stowarzyszenia.

uwaga