Strefa Militarna 2014, Gostyń - Podrzecze | Die Freiwilligen

Strefa Militarna 2014, Gostyń - Podrzecze

W dniach 10-13.07.2014 r. Stowarzyszenie Die Freiwilligen wystąpiło jak co roku na "Strefie Militarnej" w Podrzeczu koło Gostynia. Była to już VII edycja imprezy i czwarta w której brała udział nasza grupa, niemniej nasi członkowie brali udział we wszystkich edycjach Strefy od momentu jej powstania.

W tym roku z uwagi na 70 rocznicę oraz motyw przewodni Strefy Militarnej, zdecydowaliśmy się na odtworzenie jednej z uliczek holenderskiego miasteczka Oosterbeek, w którym to toczyły się we wrześniu 1944 roku zacięte walki, w ramach Operacji "Market Garden".

Na dioramie jednocześnie przebywało ponad 30 osób, do współpracy zaprosiliśmy naszych sprawdzonych w każdej sytuacji przyjaciół z GRH Panzer Lehr oraz kolegów z GRH 545. Sperr-Division . Dioramę urozmaiciliśmy ogromną ilością sprzętu medycznego, saperskiego, broni, amunicji, dwoma unikatowymi wózkami amunicyjnymi IF-8 oraz wszelkiej maści przedmiotami codziennego użytku. Główną atrakcją dioramy były jednak dwa wspaniale odrestaurowane i w 100% oryginalne transportery opancerzone Sd.Kfz.251/7 Ausf. D (wersja saperska) oraz Sd.Kfz.251 Ausf.C ( jedyny w 100% oryginalny i w pełni sprawny egzemplarz Hanomaga w wersji C w Europie). Trud włożony w odbudowę powyższych pojazdów został w pełni doceniony przez organizatorów Strefy Militarnej - oba pojazdy otrzymały nagrodę w kategorii "najlepszy pojazd średni"!


W czasie trwania Strefy wzięliśmy udział w kilku pokazach i inscenizacjach min. "Arnhem", „Front wschodni – działania na Łotwie 1944”, a na inscenizacji "Studzianki" przeprowadziliśmy kontratak grenadierów pancernych w sile 3 Hanomagów. Pojazdy które znajdowały się na naszej dioramie zostały również zaprezentowane w dynamicznym pokazie.


Po raz kolejny, wzięliśmy również udział we wszystkich wydarzeniach sportowych organizowanych podczas Strefy. Ponieważ Alianci nie zebrali odpowiedniej ilości zawodników do corocznego meczu piłkarskiego (czyżby przewidzieli wynik finału MŚ w Brazylii rozgrywany następnego dnia? ), a wygrana walkowerem w żaden sposób nas nie zadowoliła, rzutem na taśmę zgłosiliśmy się również (oczywiście razem z kolegami Panzer Lehr) do konkursu przeciągania liny - niechcący go wygrywając jednocześnie stając się właścicielem "czarodziejskiego" pucharu który potrafił w sobie pomieścić 40 litrów ekstraktu chmielowo - słodowego.... którym to nie omieszkaliśmy podzielić się z naszymi rywalami.


Wygrana w zawodach sportowych, nagroda za najlepszą dioramę na Strefie oraz nagroda dla pojazdów które razem z nami przyjechały na Strefę sprawiły, że miniona Strefa była największym sukcesem naszego Stowarzyszenia od momentu jego powstania i na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Dziękujemy przyjaciołom z Panzer Lehr, 545. Sperr-Division oraz tym wszystkim którzy dopingowali nas w naszych działaniach od momentu naszego powstania 4 lata temu aż do teraz. Dziękujemy również organizatorom Strefy Militarnej, którzy od siedmiu lat pozwalają nam rozwijać swoją pasję i prezentować jej owoce tysiącom osób odwiedzającym folwark w Podrzeczu.

Dziękujemy również Tobie Przemku za te wszystkie lata które z nami byłeś - miałeś rację ...

Do zobaczenia w przyszłym roku.

SRH Die Freiwilligen jest grupą apolityczną. Symbole znajdujące się na stronie nie odzwierciedlają poglądów członków Stowarzyszenia, ani nie mają służyć propagowaniu jakichkolwiek ideologii totalitarnych.

Wszystkie materiały umieszczone na stronie są własnością SRH Die Freiwilligen i nie mogą być wykorzystywane bez zgody Stowarzyszenia.

uwaga