Strefa Militarna 2015, Gostyń-Podrzecze | Die Freiwilligen

Strefa Militarna 2015, Gostyń-Podrzecze

Aby tradycji stało się zadość, w dniach 10-12.07.2015 r. Stowarzyszenie Die Freiwilligen wzięło udział w „Strefie Militarnej” w Podrzeczu koło Gostynia. Była to już VIII edycja Zlotu Grup Rekonstrukcyjnych oraz miłośników pojazdów historycznych.

W tym roku postanowiliśmy podejść do tematu nietypowo. Zrezygnowaliśmy z budowy stałej dioramy przedstawiającej konkretne wydarzenie historyczne, natomiast postawiliśmy na mobilność. Na zlot razem z nami przyjechały dwa w pełni oryginalne niemieckie transportery opancerzone Sd.Kfz 251/7 Ausf. D (wersja saperska) oraz Sd.Kfz 251/3 Ausf. C (pojazd łączności z dodatkowym ekwipunkiem radiowym).  Dodatkowo, aby nadać pojazdom „bojowego charakteru”, pozawieszaliśmy na nich elementy żołnierskiego ekwipunku (hełmy, plecaki, skrzynki amunicyjne, miny oraz broń). W upiększaniu pojazdów dzielnie pomagali nam sprawdzeni w bojach przyjaciele z grupy Panzer Lehr.

Podczas tegorocznej Strefy, członkowie Stowarzyszenia wzięli udział w kilku pokazach i inscenizacjach min.: „zwalczanie broni pancernej” oraz „Budziszyn 1945”, gdzie oprócz naszych dwóch Hanomagów wiozących grupę grenadierów pancernych do ataku, po stronie niemieckiej wystąpiły również dwa Hetzery oraz Panthera. W inscenizacji po stronie polskiej brały udział trzy T-34/85 oraz ciężki czołg JS-II. Dla zwiększenia realizmu całego widowiska, organizatorzy przygotowali sporą ilość tzw. środków pozoracji pola walki. W całym widowisku wzięło udział łącznie około 200 rekonstruktorów.

W tym roku, tak jak i w latach ubiegłych, członkowie SRH Die Freiwilligen czynnie uczestniczyli w wydarzeniach sportowych, organizując nawet jedno z nich – tor przeszkód. Konkurencja utrzymana była w motywach wojskowych i polegała na biegu ze skrzynkami z amunicją, czołganiu, biegu po równoważni, przeskoczeniu ścianki i biegu powrotnym do mety. Tym razem nie udało się nam wygrać tej konkurencji i zdobyć głównej nagrody – chmielowego nektaru Bogów, choć walczyliśmy bardzo zaciekle.

Drugim stałym sportowym wydarzeniem, w którym wzięliśmy udział, był mecz piłkarski. W meczu tym przyszło się nam zmierzyć z kolegami z SRH Rakkasans odtwarzającymi żołnierzy amerykańskich z Wietnamu. Nasza drużyna pod wodzą Hugo „Wunderwaffe” była bezlitosna dla przeciwnika i od pierwszych minut spotkania wykazywała przewagę i inicjatywę. Całe spotkanie zakończyło się zwycięstwem Die Freiwilligen – strzeliliśmy przeciwnikowi aż 7 bramek nie tracąc przy tym żadnej (jest to jak do tej pory najwyższa wygrana w dziejach całej Strefy Militarnej)!!!

Podsumowując, jak zwykle czas spędzony w Podrzeczu minął zbyt szybko. Już odliczamy dni do kolejnego militarnego spotkania...

Dziękujemy za wsparcie przyjaciołom z Panzer Lehr oraz Organizatorom Strefy Militarnej, za stworzenie miejsca, w którym możemy realizować i rozwijać nasze pasje, a przy okazji dobrze się przy tym bawiąc.

Do zobaczenia za rok!!!

Zdjęcia autorstwa Natalia Kin, Aleksandra Siwa

SRH Die Freiwilligen jest grupą apolityczną. Symbole znajdujące się na stronie nie odzwierciedlają poglądów członków Stowarzyszenia, ani nie mają służyć propagowaniu jakichkolwiek ideologii totalitarnych.

Wszystkie materiały umieszczone na stronie są własnością SRH Die Freiwilligen i nie mogą być wykorzystywane bez zgody Stowarzyszenia.

uwaga