Szkolenie saperskie 29.11.2014 r. | Die Freiwilligen

Szkolenie saperskie 29.11.2014 r.

W dniu 29.11.2014 r. członkowie SRH Die Freiwilligen spotkali się na ostatnim wyjeździe szkoleniowym w tym roku. Na miejsce spotkania wybrano miejscowość, gdzie powstaje nasz schron zimowy. Tym razem wyjazd, oprócz samej budowy schronu, dotyczył również szkolenia saperskiego. Zapoznaliśmy się dzięki uprzejmości naszego kolegi Wilhelma z podstawowymi minami armii niemieckiej. W sposób przystępny zostały omówione i pokazane podstawowe różnice w budowie i działaniu min przeciwpancernych i przeciwpiechotnych. W ramach szkolenia wykorzystaliśmy ćwiczebne miny M35 oraz S-miny. Po części teoretycznej odbyła się praktyczno-terenowa. Przećwiczyliśmy sposoby zakopywania, maskowania oraz wykrywania min.


W ramach szkolenia wykorzystaliśmy w pełni oryginalny Mittlere Pionierpanzerwagen Sd.Kfz. 251/7 D w wersji saperskiej. Przejazd po polach z prędkością 50 km/h, przy zapadającym zmierzchu, w pełnym oporządzeniu z pewnością podniósł nie jednemu uczestnikowi poziom adrenaliny!


Pomimo tak ograniczonych ram czasowych, wyjazd można zaliczyć do udanych. Jedyny mankament to przenikliwe zimno, które mimo pięknego słońca dało się wszystkim we znaki. W tym miejscu gorące podziękowania dla naszego kucharza Karla, który w polowych warunkach przygotował wyborną grochówkę. Możliwość zjedzenia ciepłego posiłku pozwoliła w ten mroźny dzień dotrwać wszystkim do samego końca.


Zdjęcia autorstwa Natalia Kin.

SRH Die Freiwilligen jest grupą apolityczną. Symbole znajdujące się na stronie nie odzwierciedlają poglądów członków Stowarzyszenia, ani nie mają służyć propagowaniu jakichkolwiek ideologii totalitarnych.

Wszystkie materiały umieszczone na stronie są własnością SRH Die Freiwilligen i nie mogą być wykorzystywane bez zgody Stowarzyszenia.

uwaga