„Osttruppen” | Die Freiwilligen

„Osttruppen”Ukraińcy służyli również w formacjach niemieckich Wojsk Lądowych (Heer).

Na podstawie rozkazu z 29 maja 1943 roku wprowadzono dla nich rozpoznawcze oznaki naramienne, określające pochodzenie narodowe żołnierzy jednostek „Osttruppen". W ten sposób jednostki ukraińskie nosiły tarcze naramienne świadczące o przynależności do Ukraińskiej Armii Wyzwoleńczej (Ukrainśke Wyzwilne Wijsko – UWW).

Była to jednakże tylko propagandowa fikcja. Armia taka nigdy nie powstała, a dowódcom tworzącym w ostatnich tygodniach II Wojny Światowej formacje narodowe nigdy nie udało się zgromadzić pod swoimi rozkazami wszystkich jednostek, w których służyli ich rodacy, zwłaszcza że w jednostkach podległych Oberkommando des Heeres (OKH) służyło ich około 220 000.

Żołnierze ci służyli w około 300 cudzoziemskich batalionach wschodnich. 74 z nich były złożone z Ukraińców lub z ukraińską większością.
Opracowano na podstawie:

"Galicyjska dywizja Waffen-SS",Jarosław Gdański

DYWIZJA SS “GALIZIEN” – Zbrodnie wojenne ukraińskich żołnierzy SS-Galizien – GRZEGORZ MOTYKA

Dywizja SS Galizien, Marek A. Koprowski
SRH Die Freiwilligen jest grupą apolityczną. Symbole znajdujące się na stronie nie odzwierciedlają poglądów członków Stowarzyszenia, ani nie mają służyć propagowaniu jakichkolwiek ideologii totalitarnych.

Wszystkie materiały umieszczone na stronie są własnością SRH Die Freiwilligen i nie mogą być wykorzystywane bez zgody Stowarzyszenia.

uwaga