Legion Wołyński i Powstanie Warszawskie | Die Freiwilligen

Legion Wołyński i Powstanie WarszawskieWbrew powszechnej opinii 14 Dywizja Grenadierów SS (1-wsza ukraińska) nie uczestniczyła w tłumieniu Powstania Warszawskiego.

Z formacji kolaboracyjnych złożonych z Ukraińców w walkach z powstańcami w drugiej połowie września 1944 roku na Czerniakowie i w Puszczy Kampinoskiej uczestniczył Ukraiński Legion Samoobrony.

Ukraiński Legion Samoobrony, zwany też Legionem Wołyńskim, został zorganizowany 18 marca 1943 roku koło wsi Antonowiec, w powiecie krzemienieckim jako formacja służąca do ochrony ludności ukraińskiej przed partyzantką sowiecką i Polakami. Dowodził nim Kapitan Mykoła Medwećkyj „Chryn".

Legion został utworzony przez niemiecką służbę bezpieczeństwa, głównie z ukraińskich policjantów z Wołynia. Dowodzili nim ukraińscy oficerowie, mając za niemieckich oficerów nadzorujących funkcjonariuszy niemieckiej policji politycznej (SD - Sicherheitsdienst), najpierw SS-Sturmbannführera Siegfrieda Asmusa z łuckiego SD, a następnie SS-Sturmbannführera Ewalda Biegelmeyera z SD Lublin.

W początkach 1944 roku zmieniono nazwę legionu na 31 Schutzmannschafts-Bataillon der SD. Stał się więc w ten sposób etatową jednostką Sicherheitsdienstu.

We wrześniu 1944 roku Legion, albo tylko jego część, walczył na Czerniakowie z Powstańcami Warszawskimi i desantowanymi jednostkami ludowej 1 Armii Wojska Polskiego, w tym głównie z żołnierzami z 3 Dywizji Piechoty im. Romualda Traugutta.

Jego żołnierzy można było odróżnić od innych, gdyż nosili niemieckie mundury Waffen-SS, ale z wiśniowymi patkami (niem. Spiegel) na kołnierzu, w miejscach, gdzie Niemcy nosili patki czarne.

Legion Wołyński brał również udział w działaniach przeciwko zgrupowaniu Armii Krajowej w Puszczy Kampinoskiej w ramach akcji „Sternschuppe" w dniach 27–30 września 1944 roku.

Wiosną 1945 roku legion został rozformowany, a jego żołnierzy dopiero wtedy wcielono do 14 Dywizji Grenadierów SS.
Opracowano na podstawie:

"Galicyjska dywizja Waffen-SS",Jarosław Gdański

DYWIZJA SS “GALIZIEN” – Zbrodnie wojenne ukraińskich żołnierzy SS-Galizien – GRZEGORZ MOTYKA

Dywizja SS Galizien, Marek A. Koprowski
SRH Die Freiwilligen jest grupą apolityczną. Symbole znajdujące się na stronie nie odzwierciedlają poglądów członków Stowarzyszenia, ani nie mają służyć propagowaniu jakichkolwiek ideologii totalitarnych.

Wszystkie materiały umieszczone na stronie są własnością SRH Die Freiwilligen i nie mogą być wykorzystywane bez zgody Stowarzyszenia.

uwaga