Sprzęt sanitarny | Die Freiwilligen

Sprzęt sanitarnyApteczka wraz z wyposażeniem.
Maści w aluminiowych tubkach o różnej pojemności, zamykane na zakrętkę z tworzywa sztucznego. Wśród nich min. maść salicylowa i borna stosowana do odkażania skóry , maść na odmrożenia oraz maść na ukąszenia komarów.Szyny Kramera , wykonane z metalowego drutu. Urządzenie pozwalające na wsparcie  lub unieruchomienie złamanych kończyn czy kręgosłupa.Ochraniacze na zranione palce. Wykonane ze skóry , zakończone tasiemką.


Podręcznik dla służb noszowych ,  zawierający informacje dotyczące umundurowania , wyposażenia a także prawa i obowiązki osób pełniących funkcję noszowych. Obszernie opisane są  również kwestie sprzętu i sposobu transportu rannych.


Podręcznik pierwszej pomocy zawierający obszerne informacje na temat budowy ludzkiego ciała oraz postępowania w przypadku odniesionych urazów. Zawiera min. przekroje wydrukowane na przezroczystych stronach wykonanych z cebulowej skórki.


Podręcznik dla podoficerów sanitarnych.


Podręcznik dla sanitariuszy , zawierający informacje dotyczące umundurowania , wyposażenia a także prawa i obowiązki osób pełniących funkcję sanitariuszy. Obszernie opisane są również sposoby postępowania z rannymi z różnorakimi urazami.


Karty rannych. Zapisywano na nich min. dane osoby poszkodowanej , zdiagnozowane urazy oraz podane leki. Od lewej : karta dla chorego w wyniku ataku chemicznego , karta dla rannego w wyniku ataku chemicznego , karta dla chorego , karta dla rannego. Oderwanie kolorowych brzegów lub rogów kart służyło do określenia rodzaju stanu w jakim znajdował się poszkodowany oraz ewentualnej zdatności do transportu.


Kartonowe pojemniczki z różnymi specyfikami min. Natrium Bicarbonicum służącym do zwalczania nadkwaśności żołądka.


Opatrunek przeciwoparzeniowy w metalowym pojemniczku.


Sepsotinktur lek o działaniu odkażającym ( podobny w działaniu do jodyny ). Zapakowany w dwie szklane fiolki z zakrętkami z tworzywa sztucznego. Dla bezpieczeństwa fiolki umieszczono w pudełeczku z prasowanego kartonu.


Opakowania prasowanych kompresów gazowych pakowanych w charakterystyczne kostki. Dodatkowo w celu zabezpieczenia przed wilgocią umieszczone w materiałowych woreczkach.


Opatrunki osobiste ( Wyróżniano dwa rodzaje :małe i duże ) będące na wyposażeniu osobistym każdego żołnierza.


Maści na oparzenia oraz maść borna w metalowych pudełeczkach.


Termometr rtęciowy sygnowany ,,Wehrmacht,, w opakowaniu z prasowanego kartonu.


Nożyczki oraz pinceta w materiałowym opakowaniu zamykanym na zatrzask. Przeznaczone do użytku polowego.


Maść na odmrożenia w papierowych opakowaniach.


Maść na odmrożenia w szklanym pojemniczku zamykana zakrętką z tworzywa sztucznego.


Wata w opakowaniach o różnej gramaturze.


,,Szybki opatrunek,, bandaż z wszytym kompresem. W budowie podobny do współczesnych wojskowych opatrunków osobistych.


Gaza opatrunkowa.


Talk do stóp w szklanym pojemniczku z papierowym zamknięciem.


Wata celulozowa w rolkach.


Bandaże zapakowane w woskowany papier.


Dwa rodzaje opasek uciskowych. Gumowa przechowywana była w materiałowym woreczku opatrzonym odpowiednim nadrukiem.


Wata homeostatyczna umieszczona w dwóch szklanych fiolkach zamkniętych korkiem. Wykorzystywano ją np. przy tamowaniu obfitych krwotoków z nosa.


Blaszane pudełko z lekami na choroby skórne. W skład opakowania wchodziły gaziki oraz ampułki umieszczone w materiałowych opakowaniach.


Tabletki prontosilu w papierowym opakowaniu. Jeden z pierwszych skutecznych leków bakteriobójczych. Był pro-lekiem z grupy sulfonamidów odkrytym w 1934 roku przez niemieckiego patologa Gerharda Domagka, który w 1939 roku otrzymał za niego Nagrodę Nobla.


Waleriana w szklanym słoiczku zakręcanym nakrętką z tworzywa sztucznego. Całość umieszczano w papierowym opakowaniu wypchanym watą.


Improwizowane bandaże wykonane z kawałków prześcieradeł.

SRH Die Freiwilligen jest grupą apolityczną. Symbole znajdujące się na stronie nie odzwierciedlają poglądów członków Stowarzyszenia, ani nie mają służyć propagowaniu jakichkolwiek ideologii totalitarnych.

Wszystkie materiały umieszczone na stronie są własnością SRH Die Freiwilligen i nie mogą być wykorzystywane bez zgody Stowarzyszenia.

uwaga