Pantherturm | Die Freiwilligen

Pantherturm

Członkowie koszalińskiej sekcji naszego Stowarzyszenia na początku roku wpadli na pomysł zbudowania repliki bojowego stanowiska przeciwpancernego Pantherturm. Koncepcja zakładała, że replika będzie w pełni funkcjonalna, jednak dużą trudnością okazało się dotarcie do planów wieży w skali 1:1. Po ich zdobyciu i przejrzeniu okazało się jaki ogrom prac i środków potrzebny jest do zrealizowania wspólnego marzenia konstruktorów.

Już w trakcie prac nasi koledzy postanowili, że rekonstruowanym modelem będzie wersja PANTHERTURM I. Dlatego też całość zaopatrzona jest w wieżę pozbawioną wieżyczki obserwacyjnej dowódcy. Konstrukcję oparto o stalowy szkielet, zespawano i osadzono na metalowej podstawie imitującej część stanowiska wkopanego w ziemię. Ideą konstruktorów było to, aby replika stała się prawdziwym funkcjonalnym odbiciem pierwowzoru.

Założenie to doprowadziło do tego, iż konstrukcja zaopatrzona jest w dwa otwierane włazy oraz posiada możliwość obracania wieży. Prawdziwą gratką jest sprawne jarzmo działa. Istnieje też możliwość oddawania strzałów pirotechnicznych w trakcie rekonstrukcji historycznych.

Idea budowy Pantherturma jak również chęć ukazania z jakimi trudnościami musiał borykać się polski żołnierz w czasie walk na wszystkich frontach drugiej wojny światowej, doprowadziła do nawiązania współpracy z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Wspólnym wysiłkiem 1 września 2010 roku została otwarta na terenie muzeum wystawa poświęcona właśnie temu tematowi, a 12 września tegoż roku członkowie naszego Stowarzyszenia stali się częścią żywej dioramy przedstawiającej bojowe stanowisko przeciwpancerne Pantherturm.

Całe przedsięwzięcie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem publiczności mogącej po raz pierwszy oglądać Pantherturma w skali 1:1. Sekcja koszalińska naszego Stowarzyszenia miała również okazję prezentować swoje dzieło w czerwcu 2010 roku w trakcie zlotu grup rekonstrukcji historycznych i pojazdów militarnych STREFA MILITARNA 2010 w Gostyniu.

Na koniec chcielibyśmy zaprosić do współpracy organizatorów inscenizacji historycznych, oraz pasjonatów historii, którym zależy na jak najwierniejszym ukazaniu  minionych wydarzeń.


Plany konstrukcyjne

Plany konstrukcyjne i schematy budowy, na których opierali się konstruktorzy kopii Pantherturma. Źródło: http://forum.valka.cz/viewtopic.php/p/59008

Rys historyczny

Wieże tego typu wykorzystywano do wzmocnienia stałych fortyfikacji takich jak np. Linia Gotów we Włoszech, lub też jako pojedyncze punkty ogniowe wykorzystywane do obrony miast (Królewiec, Szczecin, Wrocław, Berlin). O tym jak ważną i skuteczną ro...

Relacja z budowy Pantherturma

Galeria zdjęć zrobionych w trakcie budowy naszego Pantherturma.

SRH Die Freiwilligen jest grupą apolityczną. Symbole znajdujące się na stronie nie odzwierciedlają poglądów członków Stowarzyszenia, ani nie mają służyć propagowaniu jakichkolwiek ideologii totalitarnych.

Wszystkie materiały umieszczone na stronie są własnością SRH Die Freiwilligen i nie mogą być wykorzystywane bez zgody Stowarzyszenia.

uwaga