- 2 - | Die Freiwilligen

- 2 -

Dywizja była rozwinięciem istniejącej od 1943 roku 6 Ochotniczej Brygady Szturmowej SS "Langemarck", utworzonej dzięki wsparciu flamandzkich ochotników.

Nazwa jednostki wzięła się od miejscowości Langemarck w Belgii. To właśnie w jej okolicach podczas pierwszej wojny światowej po raz pierwszy wojska niemieckie użyły gazu bojowego. Dało to początek drugiej bitwie pod Ypres w kwietniu 1915 roku. W czasie I wojny światowej wieś została całkowicie zniszczona. Znajduje się tam obecnie jeden z największych niemieckich cmentarzy wojennych, (Soldatenfriedhof) liczący około 40.000 pochówków.

Brygada "Langemarck" prowadziła walki na terenie Ukrainy i Estonii na linii rzeki i miejscowości Narwa.

22 czerwca 1944 roku Sowieci rozpoczęli tam letnią ofensywę, która w krótkim czasie doprowadziła do przerwania frontu i groziła jego całkowitym załamaniem, do czego niemieckie dowództwo absolutnie nie mogło dopuścić.

Zadaniem jednostki była obrona tzw. ,,Wzgórza Sierot,, ("Kinderheim-Höhe”) wchodzącego w skład trzech wzgórz będących strategicznymi punktami obrony na umocnionej "Linii Tannenberg". Brygada została podporządkowana tam III.Germańskiemu Korpusowi Pancernemu SS pod dowództwem SS-Obergruppenführera Felixa Steinera.

Bitwa trwała trzy dni, sowieci stracili w niej przynajmniej 113 czołgów lecz nie udało im się przełamać niemieckich pozycji, a żołnierze Brygady Szturmowej zyskali uznanie w oczach niemieckiego dowództwa.

W toku licznych walk odwrotowych toczonych przez Niemców została odcięta w Kurlandii, a następnie w październiku 1944 roku wycofana do Niemiec gdzie rozbudowano ją do etatu dywizji poprzez wcielenie w jej skład różnych flamandzkich jednostek i organizacji.

W lutym 1945, już jako dywizja choć nigdy nie osiągnęła pełnego stanu osobowego, trafiła na Pomorze Zachodnie, gdzie stoczyła ciężkie walki z Armią Czerwoną. Walczyła w ramach III Korpusu Pancernego w okolicach Stargardu Szczecińskiego podczas operacji "Sonnenwende". Została rozbita na linii Odry w okolicach Szczecina, a jej resztki wycofały się w kierunku Berlina. Kapituluje w kwietniu 1945 roku na terenie Meklemburgii, niektóre jej elementy dotarły jednak do stolicy III Rzeszy gdzie wzięły udział w jej obronie. Tam też zostały ostatecznie zniszczone.

W Skład dywizji wchodziły:

66.pułk grenadierów pancernych SS

67.pułk grenadierów pancernych SS

68.pułk grenadierów pancernych SS

27.pułk artylerii SS

dywizjon przeciwpancerny

dywizjon rozpoznawczy

batalion saperów

dywizyjny pułk zaopatrzenia

polowy batalion zapasowy

kompania sanitarna

kompania administracyjna

kompania propagandowa

grupa bojowa Schellong.

Dowódcy:

SS-Obersturmbannführer Conrad Schellong (19 października 1944 - październik 1944)

SS-Standartenführer Thomas Müller (październik 1944 - 2 maja 1945)


SRH Die Freiwilligen jest grupą apolityczną. Symbole znajdujące się na stronie nie odzwierciedlają poglądów członków Stowarzyszenia, ani nie mają służyć propagowaniu jakichkolwiek ideologii totalitarnych.

Wszystkie materiały umieszczone na stronie są własnością SRH Die Freiwilligen i nie mogą być wykorzystywane bez zgody Stowarzyszenia.

uwaga