- 6 - | Die Freiwilligen

- 6 -



Jednostka powstała w lipcu 1943 roku. Formowanie rozpoczęto w Antwerpii. Kadra oficerska składała się głównie z weteranów przeniesionych z elitarnej jednostki Waffen-SS, 1 Dywizji Pancernej „Leibstandarte SS Adolf Hitler”. Dodatkowo, aby uzupełnić etaty ściągnięto około 50 oficerów z jednostek Wehrmachtu. Reszta składu dywizji, czyli szeregowi żołnierze wywodzili się z grona członków młodzieżowej organizacji Hitlerjugend. Ich wiek często nie przekraczał 16-17-tego roku życia.

Wspólnie ze swoją bliźniaczą, 1 Dywizją Pancerną „LSSAH” weszła ona w skład I Korpusu Pancernego SS.

W ramach tego korpusu jednostka przeszła swój chrzest bojowy w czerwcu 1944 roku. Walczyła w Normandii, przeciwstawiając się wojskom alianckim. Dokonując licznych kontrataków co opłaciła wysokimi stratami.

W ciągu miesiąca walk poniosła straty wysokości 60% początkowych etatów. Po upadku Caen znalazła się w kotle pod Falaise, gdzie miała za zadanie jak najdłużej utrzymać drogę odwrotu dla wojsk niemieckich. Wykonując to zadanie utraciła większość sprzętu, jednak udało się jej uniknąć
 okrążenia.

W listopadzie 1944, po szybko przeprowadzonej regeneracji, weszła w skład 6 Armii Pancernej SS. W grudniu 1944 roku uczestniczyła w walkach w Ardenach, a na początku 1945 roku została przerzucona na Węgry, gdzie brała udział w próbach odblokowania oblężonego Budapesztu.

Od 6 marca 1945 jednostka brała udział w operacji "Frühlingserwachen". Koniec wojny zastał ją w Austrii.

Dzięki swojemu młodzieńczemu składowi i indoktrynacji, której zostali poddani jej członkowie w szeregach Hitlerjugend była uznawana za elitarną. Charakteryzowała się uporem w walce graniczącym z fanatyzmem, a dzięki świetnemu wyposażeniu i doświadczonej kadrze dowódczej była jedną z najsilniejszych niemieckich dywizji podczas II wojny światowej.





W Skład dywizji wchodziły:

25. Pułk Grenadierów Pancernych SS (SS-Panzer-Grenadier-Regiment 25)

26. Pułk Grenadierów Pancernych SS (SS-Panzer-Grenadier-Regiment 26)

12. Pułk Czołgów SS (SS-Panzer-Regiment 12)

12. Pułk Artylerii Pancernej SS (SS-Panzer-Artillerie-Regiment 12)




Dowódcy:

SS-Brigadeführer Fritz Witt (24 czerwca 1943 – 14 czerwca 1944)

SS-Brigadeführer Kurt Meyer (14 czerwca 1944 – 6 września 1944)

SS-Obersturmbannführer Hubert Meyer (6 września 1944 – 24 października 1944)

SS-Brigadeführer Fritz Kraemer (24 października 1944 – 13 listopada 1944)

SS-Brigadeführer Hugo Kraas (13 listopada 1944 – 8 maja 1945)


SRH Die Freiwilligen jest grupą apolityczną. Symbole znajdujące się na stronie nie odzwierciedlają poglądów członków Stowarzyszenia, ani nie mają służyć propagowaniu jakichkolwiek ideologii totalitarnych.

Wszystkie materiały umieszczone na stronie są własnością SRH Die Freiwilligen i nie mogą być wykorzystywane bez zgody Stowarzyszenia.

uwaga