16 czerwca 1944 roku 9 Dywizji SS przekroczyła przedwojenną francuską granicę. Kilka kolejnych dni zajęło jej dotarcie w rejon Normandii, gdzie przez następny tydzień odpoczywała i uzupełniała stany osobowe.
W początkowym okresie walk dywizja liczyła ok. 18 000 żołnierzy, 127 czołgów (78 PzKpfw V "Panther" oraz 48 PzKpfw IV), 40 dział szturmowych StuG III i blisko 300 transporterów opancerzonych. Planowano iż 9 dywizja Hohenstaufen wraz z bliźniaczą 10. Dywizją SS Frundsberg, będą głównymi siłami kontratakującymi, których celem będzie zepchnięcie aliantów do morza. Jednak w drugiej połowie czerwca sytuacja przybrała dla sił niemieckich niekorzystny obrót. Alianci na utworzonym przyczółku dysponowali zbyt wielkimi siłami by móc je zepchnąć do morza siłami dwóch DPanc. Ponadto, co było kluczowe dla prowadzenia jakichkolwiek działań bojowych, alianci praktycznie całkowicie panowali w powietrzu, co 9. Dywizja SS boleśnie odczuła od pierwszych chwil swojego pobytu w Normandii. Dywizja zajęła pozycje wyjściowe w rejonie Caen gdzie od razu została uwikłana w zaciekłe walki z Brytyjczykami próbującymi zająć miasto. Do 28 czerwca pojedyncze pododdziały dywizji brały udział w odpieraniu siła aliancki zaangażowanych w operacje "Epson". Następnie cała dywizja zajęła pozycje nad rzeką Odon, gdzie odpierała kolejne ataki brytyjskiej ofensywy na Caen w ramach operacji "Charnwood".
Na początku lipca dywizja została przeniesiona do rezerwy Korpusu. Do tego czasu Dywizja Hohenstaufen poniosła stosunkowo nieduże straty rzędu 20% swojej siły bojowej, lecz w jej posiadaniu w tym czasie znajdowało się już zaledwie około 40 sprawnych czołgów.
10 lipca siły brytyjskie rozpoczęły kolejną operację o kryptonimie "Jupiter". Przekroczyły rzekę Odon i posuwały się w kierunku wzgórza 112, o które wybuchły zaciekłe walki. Mimo znaczącej przewagi Brytyjczyków, wojskom niemieckim udało się utrzymać wzgórze i do końca lipca stopniowo ustabilizować sytuację pod Caen.
Na zakończenie zmagań normandzkich 9. Dywizja "Hohenstaufen" pełniła rolę straż tylnej, stopniowo wycofując się za rzekę Somme, następnie do Belgii aby ostatecznie 22 sierpnia przekroczyć granice Holandii.
Zdjęcia autorstwa Łukasza Dyczkowskiego
Źródło: http://www.dws-xip.pl/reich/waffen/9dpanc.html
SRH Die Freiwilligen jest grupą apolityczną. Symbole znajdujące się na stronie nie odzwierciedlają poglądów członków Stowarzyszenia, ani nie mają służyć propagowaniu jakichkolwiek ideologii totalitarnych.
Wszystkie materiały umieszczone na stronie są własnością SRH Die Freiwilligen i nie mogą być wykorzystywane bez zgody Stowarzyszenia.