Bitawa o Wielką Wieś 2019 r. | Die Freiwilligen

Bitawa o Wielką Wieś 2019 r.

W pierwszy weekend września tego roku uczestniczyliśmy w imprezie rekonstrukcyjnej organizowanej corocznie we Władysławowie - Bitwie o Wielką Wieś. W niedzielę 8 września wzięliśmy udział w inscenizacji bitwy pod Driel z 21 września 1944 roku, do której doszło w ramach operacji Market Garden, największej akcji z udziałem wojsk powietrznodesantowych, która przeprowadzona została przez aliantów we wrześniu 1944 roku na terytorium holenderskim zajętym przez siły niemieckie. Jej celem było rozdzielenie wojsk niemieckich i obejście od północy linii Zygfryda, dzięki czemu alianci mieliby możliwość wkroczenia do Zagłębia Ruhry, aby przyspieszyć koniec wojny. 21 września doszło do desantu polskich spadochroniarzy, którzy walczyli w ramach sił brytyjskich i mieli wesprzeć Anglików, którzy bronili się po drugiej stronie Renu.

 

W ramach rekonstrukcji ukazano moment starcia niemieckich i brytyjsko-polskich wojsk. Widowisko rozpoczęło się od ataku, jaki przeprowadziły jednostki Wehrmachtu, na brytyjskie stanowiska. Został on bardzo szybko odepchnięty przez polskie siły, a Niemcy wycofali się. W drugiej fali atakujących do walki ruszyły jednostki Waffen-SS, wśród których Die Freiwilligen odegralo rolę grenadierów asekurujących pojazd Sturmgeschütz III ausf G. Wspierały nas SdKfz 251/7 Ausf. D, Sd Kfz 251/3 Ausf. C., jednakże po krótkotrwałym sukcesie i zmuszeniu sił polskich do cofnięcia się na pozycje wyjściowe, niemieckie pojazdy zostały zniszczone, a atak rozbito.


 

Rekonstruktorom udało się ukazać chwilę sukcesu sił polskich, którzy obronili swoje pozycje, a dopiero później zmuszone zostały wycofać się przez Ren i wzmocnić brytyjską obronę w Oosterbeek. Jako że mimo to Niemcy niszczyli broniących się brytyjskich spadochroniarzy, 25/26 września przeprowadzono ich odwrót pod kryptonimem Berlin. Elitarna brytyjska 1 Dywizja Powietrznodesantowa walcząca pod Arnhem została zniszczona.


 

We wsi Driel na Polskim Placu znajduje się tablica poświęcona generałowi brygady Stanisławowi Sosabowskiemu oraz pomnik "Surge Polonia" upamiętniający poległych polskich żołnierzy.
Serdecznie dziękujemy za wspaniałe dni spędzone we Władysławowie, możliwość spotkania się i porozmawiania z przyjaciółmi z różnych stron frontu. Do zobaczenia w przyszłym roku!

 

Zdjęcia autorstwa Heidi Stiglitz Photography

SRH Die Freiwilligen jest grupą apolityczną. Symbole znajdujące się na stronie nie odzwierciedlają poglądów członków Stowarzyszenia, ani nie mają służyć propagowaniu jakichkolwiek ideologii totalitarnych.

Wszystkie materiały umieszczone na stronie są własnością SRH Die Freiwilligen i nie mogą być wykorzystywane bez zgody Stowarzyszenia.

uwaga